28 lutego jest ostatnim dniem głosowania (i plebiscytu) na Europejskie Drzewo Roku. Platan z Kóz (wsi na stokach Beskidu Małego) w województwie śląskim ma dużą szansę na wygraną, jeśli do ostatniej chwili będą oddawane na niego głosy.
Na potężne drzewo ostatnio zagłosowali Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Kazimierz Kutz, reżyser i senator RP.
Ostatni tydzień głosowania, który rozpoczął się 21 lutego jest tajny i liczby głosów oddawane na poszczególne drzewa nie są już widoczne. Tuż przed utajnieniem platan z Polski miał 9548 głosów, a jego największy rywal - platan z Węgier: 8200.
Udział platana w europejskim konkursie zaowocował akcją społeczną - Razem dla platana, której profil powstał na facebooku już trzy tygodnie przed głosowaniem. Aby zebrać jak największe poparcie dla swojego drzewa mieszkańcy Kóz wraz z Klubem Gaja zorganizowali szereg akcji. Jedną z nich było pozyskiwanie ambasadorów platana. Zostali nimi m.in. aktorka Stanisława Celińska, podróżniczka Elżbieta Dzikowska, profesor Wojciech Roszkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Szymon Baron; lider zespołu Golec uOrkiestra Paweł Golec i dramaturg Artur Pałyga.
Dla platana wykonano szal o długości 1618 metrów i odtańczono pod nim poloneza z udziałem kilkudziesięciu par tegorocznych maturzystów. Z bannerami promującymi głosowanie udało się dojść, mimo zimy, na Babią Górę (1725 m n.p.m.), a listy z prośbą o poparcie drzewa przetłumaczono na kilka języków, m.in. ukraiński, litewski i arabski.
200-letni platan rośnie w parku w centrum Kóz. Ma 4,82 m w obwodzie i ok. 16 metrów wysokości. Dla wszystkich mieszkańców wsi jest symbolem rodziny - pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi. Platan wygrał konkurs Drzewo Roku 2012 organizowany przez Klub Gaja w ramach programu Święto Drzewa. Od tego czasu stał się rozpoznawalną atrakcją turystyczną naszego kraju.
Europejskie Drzewo Roku - konkurs, w którym platan startuje obecnie - ma charakter edukacyjny. Rywalizują w nim drzewa z sześciu krajów Europy, które wygrały podobne konkursy u siebie, zachęcające do poznawania i ochrony przyrody. Wyniki konkursu poznamy już 1 marca. Nagrodą jest statuetka wręczana w Brukseli podczas Zielonego Tygodnia, największej corocznej konferencji poświęconej europejskiej polityce w dziedzinie środowiska.
Tu możesz oddać głos na nasze drzewo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.