Kompania Węglowa, wyspecjalizowana w produkcji węgla energetycznego dla elektrowni oraz odbiorców komunalnych i indywidualnych, chce w tym roku o ponad połowę zwiększyć wydobycie węgla koksowego. Ma on stanowić niespełna 10 proc. całej produkcji firmy.
Tegoroczny plan techniczno-ekonomiczny Kompanii zakłada wzrost wydobycia węgla koksowego o 1,3 mln ton, do poziomu 3,6 mln ton.
- Węgiel koksowy jest poszukiwany na rynku, osiąga też znacząco wyższe ceny od węgla energetycznego. W sytuacji mniejszego zapotrzebowania na węgiel staramy się w miarę możliwości zwiększać produkcję tych gatunków, które są oczekiwane przez rynek i gwarantują przychody - wyjaśnił w środę, 20 lutego, rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.
Produkcja węgla koksowego jest domeną Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kopalniach Kompanii nie ma najpopularniejszego węgla koksowego typu 35, jest natomiast węgiel typu 34, o nieco innych parametrach, także wykorzystywany m.in. w koksownictwie i hutnictwie.
W KW węgiel koksowy produkują m.in. kopalnie Knurów-Szczygłowice oraz Halemba i Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Właśnie w tych kopalniach zakładane jest zwiększenie wydobycia.
W ubiegłym roku wszystkie kopalnie KW wydobyły w sumie 39,3 mln ton węgla (w tym 2,3 mln ton koksowego), o ok. pół mln ton mniej niż rok wcześniej. Jednak ponad 5 mln ton węgla energetycznego z bieżącej produkcji nie znalazło nabywców i trafiło na przykopalniane zwały. Plan na 2013 r. zakłada wydobycie ok. 36,5 mln ton węgla i zmniejszenie zwałów. Produkcja ma być lepiej dostosowana do popytu na węgiel.
Plany zwiększenia wydobycia węgla koksowego w KW sceptycznie przyjęła strona społeczna. W swojej negatywnej opinii do planu techniczno-ekonomicznego Rada Pracowników Kompanii wskazała m.in. iż z analizy kopalń, które ten rodzaj węgla produkują, nie wynika, aby mogły one taki osiągnąć zakładaną produkcję.
Rada Pracowników wskazała też na sprzeczności w założeniach, ponieważ przyjęto zwiększone wydobycie węgla koksowego, ale założono jego sprzedaż mniejszą od wydobycia. - Biorąc pod uwagę, że tego gatunku węgla nie produkowało się do tej pory na zwały, brak w tych założeniach konsekwencji - wskazała rada w swojej opinii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.