"Polska 2050 - węgiel a gospodarka niskoemisyjna", to konferencja, jaka odbyła się w czwartek 14 lutego. Mówiono o tym, jak budować taki przemysł, który nie emituje lub emituje niewiele CO2. Do jej uczestników apel skierowali ci, którzy uważają, że węgiel wcale nie musi być na cenzurowanym.
Podczas konferencji mówiono, m.in., o kosztach energii z węgla, zaprezentowano raportu Instytutu na rzecz Ekorozwoju i Instytutu Badań Strukturalnych o gospodarce niskoemisyjnej w kontekście 2050 r. i raport "Prawdziwy potencjał do redukcji emisji w polskiej gospodarce: opinia ekspertów z firmy McKinsey".
Sporo mówiono o węglu brunatnym, bo z niego mamy w Polsce ok. 30 proc. energii elektrycznej. Okazuje się, że nie wszyscy są przeciwko odkrywkom, tak starym, jak i nowym. Choćby autorzy przesłania, którego treść zamieszczamy w całości...
"My członkowie stowarzyszeń "Zmieńmy Razem Gminę Brody" oraz "Na rzecz rozwoju ziemi gubińskiej" zwracamy się z posłaniem do uczestników konferencji i członków Koalicji Klimatycznej, by w swoich rozważaniach o przyszłości energetyki wzięli pod uwagę interesy mieszkańców naszego regionu.
Szanowni Państwo, cieszymy się, że zajmujecie się tak ważną dziedziną jak polityka klimatyczna i próbujecie odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące energetyki. Jednak martwi nas jednostronność Państwa opinii. Usiłujecie przedstawić stanowisko w sprawie skutków działalności kompleksów energetycznych - twierdząc z góry, że "węgiel brunatny jest paliwem bez przyszłości" czy mówiąc "o kosztach zewnętrznych kompleksów energetycznych".
Chcemy więc zaapelować do Państwa. Po pierwsze, jeżeli chcecie przekonać nas do innego rodzaju energetyki, pokażcie, że się to nam mieszkańcom opłaci. Tymczasem od kilku lat pojawiacie się jedynie na terenie naszych gmin z różnymi akcjami antyinwestorskimi i usiłujecie straszyć spółką PGE Gubin, która chce wybudować kompleks energetyczny. Nie idą za tym żadne merytoryczne propozycje. Może dlatego z upływem czasu coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się Wasze spotkania - w ostatnim z Panem Wilczyńskim uczestniczyło jedynie 17 osób oprócz kilku działaczy "Eko Unii". Przywozicie Państwo do nas czeskich prawników, którzy jakoby mają działać na naszą korzyść. Nie potraficie jednak odpowiedzieć na proste pytania mieszkańców - np. ile miejsc pracy jesteście w stanie stworzyć na terenie obu gmin?
Nie interesuje Państwa to, że połowa z 800 zdolnych do pracy mężczyzn z naszego regionu musiało wyjechać za chlebem za granicę. Nie interesuje Was stan naszych domów, które w większości pochodzą jeszcze z przedwojennych czasów i popadają w ruinę. Uważamy, że traktujecie nas instrumentalnie, gdyż dzięki działalności pseudoekologicznej można zarobić - poprzez otrzymywanie pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, unijnych grantów lub środków z fundacji, których zadaniem jest dekarbonizacja polskiej gospodarki. Zarabiacie Państwo na naszych mieszkańcach i taka jest rzeczywista motywacja Waszej działalności. Mówiąc tyle o energii odnawialnej, nie zrobiliście bowiem nic, aby taki inwestor się pojawił w naszych gminach na masową skalę. Ba, jedyna niemiecka firma, które chce postawić wiatraki na terenie gminy Gubin, jest blokowana przez sprzyjającego Wam wójta Zbigniewa Barskiego.
Dlatego apelujemy do Was! Nie chcemy być dalej ofiarami Waszych działań, z których wynika jedynie dalsza degradacja obu gmin. Osiądźcie tutaj na stałe i dopiero wtedy wypowiadajcie się w naszym imieniu. Zamiast szkodzić, pomóżcie wspólnie wypracować taki model działania na naszym terenie, aby mógł tu powstać kompleks energetyczny Gubin- Brody oraz farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Nie chcemy takiej sytuacji, jaką mamy dziś, że nasze dzieci w poszukiwaniu pracy muszą wyjeżdżać za granicę. Dzięki planowanej inwestycji mogą zostać i pomnażać nasz dobrobyt i naszego kraju.
Życzymy owocnych obrad i przemyśleń, które pozwolą się Państwu zastanowić nad sensem Waszych działań dla człowieka a nie dla idei".
Redakcja portalu górniczego nettg.pl postawia apel obywatelski bez komentarza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.