W czwartek, 14 lutego rano zmarł Aleksander Gudzowaty - poinformowano w sekretariacie firmy Bartimpex. Był biznesmenem, prezesem Bartimpeksu - spółki działającej na rynku gazowym, jednym z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku.
Urodził się 22 września 1938 roku. Studia ekonomiczne ukończył na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magistra ekonomii. W latach 1975-1979 był przedstawicielem w Moskwie dwóch wiodących polskich przedsiębiorstw handlu zagranicznego reprezentujących cały polski przemysł lekki.
Od 1978 do 1992 roku pracował jako dyrektor zarządzający, a później jako dyrektor naczelny PHZ Kolmex S.A., firmy specjalizującej się w branży związanej z kolejnictwem. Pracę w tej firmie zakończył w 1992 r. W tym samym roku został prezesem Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Bartimpex S.A.
Do majątku doszedł w latach 90. XX wieku na handlu barterowym - kupował od rosyjskiego Gazpromu gaz ziemny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zamian za żywność i artykuły przemysłowe. Największy sukces osiągnął jako autor inżynierii finansowej, przy pomocy której likwidował polskie olbrzymie długi za gaz z Rosji w latach 1991-1993.
W 2008 z majątkiem 3,7 mld zł uplasował się na 9. miejscu na liście stu najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" oraz na 56. miejscu na liście stu najbogatszych Europy Środkowo-Wschodniej tego samego tygodnika.
Pod koniec lat 90. Gudzowaty wszedł w konflikt z ówczesnym rządem premiera Jerzego Buzka oraz Gazpromem, największym rosyjskim koncernem energetycznym, którego nowy zarząd nie chciał respektować umów wynegocjowanych wcześniej i starał się usunąć Gudzowatego z rynku handlu gazem.
Aleksander Gudzowaty był twórcą Fundacji Crescendum Est Polonia, wspomagającej wybitnie uzdolnionych młodych artystów i naukowców. Zasiadał także w Radzie Gubernatorów Centrum Peresa dla Pokoju.
W 2009 r. Gudzowaty został uhonorowany w Nowym Jorku wyróżnieniem Anti-Defamation League za prace na rzecz obrony mniejszości narodowych.
Informację o śmierci Aleksandra Gudzowatego podało wcześniej Radio ZET.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.