Na zaproszenie Ministerstwa Skarbu Państwa do kupna akcji spółki H. Cegielski odpowiedział jeden oferent - TDJ S.A. z siedzibą w Katowicach - zakomunikował 5 lutego resort skarbu.
Minister skarbu chce sprzedać: 2 025 692 akcji zwykłych imiennych o wartości nominalnej 50 zł każda, należących do Skarbu Państwa, co stanowi 90,58 proc. kapitału zakładowego spółki H. Cegielski - Poznań S.A. z siedzibą w Poznaniu.
Przypomnijmy, że w zaproszeniu (w grudniu 2012 r.) MSP zaznaczyło, że 100 proc. akcji spółki jest własnością Skarbu Państwa, ale pracownikom firmy przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 210 tys. 600 akcji, co stanowi do 9,42 proc. kapitału zakładowego spółki.
"Minister Skarbu Państwa przewiduje zbycie akcji nieobjętych przez uprawnionych pracowników podmiotowi wyłonionemu w trybie niniejszych negocjacji w przypadku wygaśnięcia prawa uprawnionych pracowników do nieodpłatnego nabycia tych akcji" - wskazano w komunikacie-zaproszeniu.
Cegielski do prywatyzacji przygotowywał się od dawna. Dokonał przebudowy struktury. Sprzedał część spółek, by zmniejszyć koszty działalności... Wszystko po to, by zakłady przygotować dla inwestora. Wartość fabryki jest tajemnicą, bowiem Ministerstwo Skarbu chce, by inwestor zaproponował swoją cenę. Dla orientacji: w 2011 r. H. Cegielski sprzedał spółkę-córkę - Fabrykę Silników Agregatowych - za 53 mln zł.
H. Cegielski na początku 2012 r. zatrudniał ok. 1,1 tys. pracowników. Firma (założona w 1846 r.) obecnie produkuje silniki wysokoprężne do napędu statków oraz stosowanych w elektrowniach, dostarcza też kompletne systemy dla energetyki. W czasach PRL firma (pod nazwą: Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu, Przedsiębiorstwo Państwowe) produkowała także lokomotywy spalinowe dla PKP.
TDJ jest polską spółka inwestorską działającą w kilku branżach, m.in. w hutniczej, odlewniczej i nieruchomościach. "Inwestujemy w akcje dojrzałych spółek, zawsze obejmując pakiety kontrolne. Wykorzystując własne doświadczenie, podnosimy wartość przejmowanych podmiotów dzięki poprawie ich zarządzania. Do każdej inwestycji podchodzimy długoterminowo" - podaje na swojej stronie internetowej TDJ. Spółka ma udziały w podmiotach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Są to między innymi:
• Grupa Famur (71,28 proc.),
• Polska Grupa Odlewnicza (67 proc.),
• Zamet Industry (67 proc.),
• Pemug (92,09 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.