"Podziemne trasy turystyczne Polski - Jaskinie i Piwnice" to kolejna książka Tomasza Rzeczyckiego, byłego współpracownika Trybuny Górniczej w latach 2000-2008. Tym razem autor kontynuując swoje podróże przybliża czytelnikom dzieje 10 jaskiń i 8 tras podziemnych o charakterze piwnicznym. Jest to już trzecia część cyklu, który prezentowaliśmy na łamach portalu górniczego nettg.pl.
Na ponad 300 stronach czytelnicy mogą poznać znane polskie jaskinie takie jak np. Raj, Łokietka, Mroźna, Nietoperzowa ale również podziemne trasy turystyczne. Tu autor przyjrzał się bliżej m.in. podziemiom krakowskiego Rynku Głównego, Piwnicom Lubelskim czy Podziemiom Opatowskim.
Warto podkreślić, że znaczna cześć tras zaprezentowanych w książce została udostępniona zwiedzającym w wyniku zabezpieczenie wyrobisk metodami górniczymi. Jako przykład może posłużyć fakt, że Przedsiębiorstwo Robót Górniczych z Bytomia było wykonawcą tras w Jarosławiu, Opatowie i Sandomierzu oraz zabezpieczyło Jaskinię Smocza Jama w Krakowie oraz wydrążyło chodnik umożliwiający bezkolizyjny ruch wycieczek w Jaskini Łokietka w Czajowicach.
Ponadto niektóre z jaskiń zostały odkryte w trakcie prowadzonej eksploatacji surowców skalnych w kamieniołomach. W taki sposób odsłonięta została m.in. Jaskinia Głęboka w Podlesicach czy Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.
W książce czytelnik znajdzie także wiele autentycznych anegdot m.in. z czasów prowadzenia prac zabezpieczających. Choćby taką, która mówi jak wielki złoty skarb znaleźli bytomscy górnicy w Sandomierzu.
Na uwagę zasługuje także fakt, że autor poświęcił wiele czasu, aby zdobyć informację niezbędne do napisania książki, która zamyka cykl pt. "Podziemne trasy turystyczne Polski". W tych działaniach posiłkował się także Trybuną Górniczą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.