Uroczysty koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu był finałowym punktem obchodów 10-lecia powstania Kompanii Węglowej. W piątek (1 lutego), w jednej z najznakomitszych sal koncertowych na Śląsku, prawie 2 tys. osób świętowało jubileusz największej firmy wydobywczej w Unii Europejskiej.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru firmy, poświęconego trzy godziny wcześniej w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez metropolitę śląskiego arcybiskupa Wiktora Skorca. Ten szczególny, ufundowany z okazji jubileuszu symbol, zajął centralne miejsce wśród piętnastu sztandarów kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej. Później górnicza orkiestra dęta zagrała hymny państwowy i górniczy, a prawie dwutysięczna widownia odśpiewała je gromkim głosem, stojąc na baczność.
Zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która na jubileusz Kompanii przyjechała specjalnie z Brukseli, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, parlamentarzyści, członkowie byłych zarządów firmy, przedstawiciele świata nauki i firm współpracujących ze spółką, przywitała prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Pani prezes, odwołując się do historii firmy, przypomniała, że obecnie Kompania Węglowa jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym ponad 60 tys. osób, a w ostatnich latach przyjęła do pracy 25 tys. pracowników. Nie bez znaczenia jest także rola, jaką odegrała w procesie spłaty niemal 4 mld zł zobowiązań po dawnych spółkach górniczych, a dodatkowo, w ciągu ostatnich dziesięciu lat do budżetu państwa i budżetów gmin odprowadziła aż 17 mld zł podatków i opłat.
- Ponad połowa węgla kamiennego w Unii Europejskiej pochodzi z Kompanii Węglowej, a w okresie ostatnich 10 lat nasze kopalnie wydobyły prawie pół miliarda ton węgla - podkreśliła Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Do zgromadzonych przemówili także wojewoda Łukaszczyk, który odczytał list od wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak.
"Kompania Węglowa, uczestnicząc w procesie restrukturyzacji górnictwa, buduje swoje nowoczesne oblicze rynkowe, produkcyjne, finansowe. Po 10 latach działalności widzimy firmę funkcjonalnie zorganizowaną, efektywnie zarządzaną i wiarygodną dla partnerów w biznesie" - napisał w liście wicepremier Piechociński
W części artystycznej jubileusz uświetniła Filharmonia Dowcipu Waldemara Malickiego, która w brawurowy sposób przedstawiła dziesięć utworów na dziesięć lat Kompanii Węglowej. Artyści podbili serca widowni i otrzymali wielokrotnie gromkie owacje w trakcie i na zakończenie koncertu.
Finałowym akcentem imprezy było nietypowe spotkanie na scenie Domu Muzyki i Tańca: niemal czterdzieścioro dzieci pracowników Kompanii, będących równolatkami firmy, złożyło życzenia dla Kompanii na ręce prezes Joanny Strzelec-Łobodzińskiej. W ten symboliczny sposób historia i dokonania Kompanii Węglowej spotkały się z nadzieją i perspektywami na przyszłość.
W galerii: Koncert z okazji 10-lecia Kompanii Węglowej. Zabrze, 1 luty 2013 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Pani prezes to rzeczywiście musi być górnikiem skoro ma tyle odznaczeń.
I to są ci prawdziwi Górnicy (psujący statystyki)