W dniach 29-30 stycznia 2013 r. spółka Gaz-System SA w związku z budową gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Rembelszczyzna-Gustorzyn przeprowadziła finalne prace związane z przewiertem horyzontalnego wiercenia kierunkowego (HDD) pod rzeką Wisłą o długości 1339 metrów - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Jest to jedno z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych technologicznie przekroczeń metodą HDD w Polsce.
W trakcie budowy gazociągu relacji Rembelszczyzna-Gustorzyn o średnicy 700 mm i długości 176 km, na terenie województw. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego zaplanowano w sumie 19 tego rodzaju przewiertów o łącznej długości około 8300 metrów między innymi pod drogami, torami kolejowymi, rzekami, kanałami oraz zbiornikami wodnymi.
Wykonanie przewiertu HDD pod rzeką Wisłą rozpoczęto już we wrześniu 2012 roku i podzielono na trzy etapy, wykorzystując do tego celu najwyższej klasy sprzęt.
W pierwszej fazie wykonano tzw. przewiert pilotażowy. Zadaniem tego etapu było przewiercenie się pod przeszkodą, narzędziami wiertniczymi zgodnie z wcześniej zaprojektowaną osią przewiertu. Doświadczeni operatorzy systemów nawigacji, we współpracy z operatorami wiertnic, ustalili wyjście z przewiertem pilotażowym z dokładnością kilkunastu centymetrów.
Po wykonaniu otworu pilotażowego (osiągnięciu punktu końcowego przewiertu), zostało zdemontowane narzędzie wiertnicze a na jego miejsce został zamontowany osprzęt służący do powiększenia średnicy otworu. Wiercenie zostało wykonane na głębokości przekraczającej 42 m w zmiennych warunkach geologicznych.
Rozwiercanie otworu pod Wisłą zostało zrealizowane w dwóch przejściach. W pierwszym przejściu zastosowano osprzęt typu rolkowego o średnicy 500 mm, natomiast w drugim powiększanie otworu postępowało w układzie czterech narzędzi.
Finalnie przygotowany osprzęt wraz z rurą przewodową, przeciągnięto przez otwór w dniu 30.01.2013 roku kończąc tym samym prace.
- Na trasie budowy gazociągu Rembelszczyzna-Gustorzyn w szczególnie trudnych warunkach geologicznych zrealizowaliśmy jedno z najdłuższych tego typu przekroczeń rzeki w Europie, wykonane metodą HDD. Nasz zespół we współpracy z doświadczonym wykonawcą po 30 godzinach pomyślnie zakończył to skomplikowane przedsięwzięcie. Za nami bardzo ważny etap realizacji budowy gazociągu wysokiego ciśnienia, który docelowo pozwoli na przesył zwiększonych ilości gazu do północno-wschodniej i centralnej Polski - podsumowuje Henryk Oracz, kierownik projektu Gaz-System SA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.