PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
31 stycznia 2013 14:04 Portal gospodarka i ludzie : : autor: MD 3,633 odsłon

W poszukiwaniu porozumienia

W rejonie OUG w Lublinie funkcjonuje jeden Zespół Porozumiewawczy. Zajmuję się on okresową oceną wpływów eksploatacji górniczej LW Bogdanka na powierzchnię terenu w granicach gmin: Cyców, Ludwin, Puchaczów.
fot: Maciej Dorosiński

Zespoły Porozumiewawcze do spraw oceny eksploatacji górniczej są platformą trójstronnej współpracy nadzoru górniczego z samorządami i przedsiębiorcami. Są powoływane przez dyrektorów Okręgowych Urzędów Górniczych. Działają one niezależnie od Komisji ds. ochrony powierzchni. O ich aktywności w ubiegłym roku poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego.

W 2012 roku zespoły odbyły 22 posiedzenia. W 19 z nich brali udział pracownicy WUG. Najwięcej zespołów działa w rejonie gliwickiego OUG. Jest ich aż osiem. Każdy z nich pracuje w innym składzie i ma własny zasięg zainteresowań. Zajmują się eksploatacją górniczą pod terenami: Piekar Śląskich, Mikołowa, Rudy Śląskiej, Knurowa, Gierałtowic, Zabrza, Bytomia oraz autostrady A-1 na odcinku od węzła Sośnica do węzła Bełk.

Jak informuje dyrektor OUG w Gliwicach przedmiotem posiedzeń Zespołów były zagadnienia związane z ochroną obiektów budowlanych i infrastruktury technicznej przed skutkami eksploatacji górniczej. Sporo uwagi poświęcano profilaktyce górniczej i budowlanej czyli minimalizacji wpływów górniczych na powierzchnię. Ponadto uzgadniano sprawy dotyczące naprawy szkód w obiektach budowlanych, kanalizacji i ciągach komunikacyjnych. Koncentrowano się na działaniach podejmowanych w celu ograniczenia powstawania nowych i powiększania istniejących obszarów zalewiskowych i podtopień terenu. Przedstawiciele kopalń omówili dokonaną eksploatację górniczą, jej wpływ na powierzchnię, oraz referowali zamierzenia eksploatacyjne i związane z nimi przewidywane zagrożenia dla powierzchni terenu. Przedstawiany był również harmonogram napraw szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego oraz jego realizacja.

Dyrektor OUG w Katowicach przewodniczy pracom dwóch Zespołów Porozumiewawczych. Powołane zostały do okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalń; Katowickiego Holdingu Węglowego na powierzchnię terenu, w granicach administracyjnych miasta Katowice oraz Kompanii Węglowej na powierzchnię terenu w granicach administracyjnych miasta Bieruń. Podczas posiedzeń przedstawiano sprawozdania z przebiegu eksploatacji dokonanej oraz projektowanej przez poszczególne kopalnie. Prezentowano stan naprawy szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego. Przedstawiciele organów samorządowych informowali zebranych o współpracy z przedsiębiorcami górniczymi oraz związanymi z tym problemami. Na posiedzeniach Zespołu dla miasta Katowice, szczegółowo analizowane były wyniki cyklicznych pomiarów wychylenia wieży spadochronowej usytuowanej w Parku im. T. Kościuszki w Katowicach (podjęto decyzję o wykonaniu jeszcze jednego cyklu pomiaru, który zadecyduje o celowości kontynuowania prac). Zespół dla miasta Bieruń koncentrował się przede wszystkim na oddziaływaniu wstrząsów wysokoenergetycznych i zmianach stosunków wodnych w wyniku działalności górniczej.

W rejonie OUG w Krakowie działa Zespół Porozumiewawczy ds. eksploatacji w filarach ochronnych ZG Trzebionka SA w Likwidacji. W ubiegłym roku tematem posiedzeń były zagadnienia związane z prowadzoną likwidacją górniczych obiektów budowlanych w okresie październik 2011r. - listopad 2012 r., oraz przewidywane dalsze zamierzenia likwidacyjne. Przedstawiciel AGH przedstawił interpretację wyników pomiarów geodezyjnych wykonanych dla osadnika osadów poflotacyjnych, sieci obserwacyjnej na obszarze górniczym Trzebionka I i reperów zastabilizowanych na budynkach wsi Luszowice. Ocenę bezpieczeństwa stawu osadowego zaprezentował pracownik firmy GEOSTAB Sp. z o.o. w Gdańsku. Z powodu widocznej tendencji wygaszania wpływów, ograniczono zakres wykonywanych pomiarów (rezygnując z części linii pomiarowych), ustalając jednocześnie, że monitoringiem geodezyjnym powinien być w dalszym ciągu objęty staw osadowy. Z uwagi na termin ważności planu ruchu likwidowanego zakładu górniczego do czerwca 2013 r. Zespół Porozumiewawczy zakończy prace w tym roku.

W rejonie OUG w Lublinie funkcjonuje jeden Zespół Porozumiewawczy , który zajmuję się okresową oceną wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię terenu w granicach gmin: Cyców, Ludwin, Puchaczów. Porozumienie o powołaniu tego Zespołu zawarto 7 grudnia ub.r.. Stronami tego porozumienia są: dyrektor OUG w Lublinie (przewodniczący Zespołu), wójtowie gminy Cyców, Ludwin i Puchaczów oraz kierownik Ruchu Zakładu Górniczego Lubelski Węgiel Bogdanka SA. Porozumienie zostało zawarte na czas nieokreślony. Posiedzenia będą zwoływane nie rzadziej niż raz na pół roku. Postanowiono, że zadaniami Zespołu będzie: analiza skutków dokonanej i projektowanej eksploatacji na powierzchnie terenu wymienionych gmin, ocena realizacji napraw szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego oraz działań profilaktycznych, ocena potencjalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego, konsultacje planu ruchu zakładu górniczego. Podczas pierwszego posiedzenia omówiono charakterystykę szkód występujących w wyniku działalności kopalni. Przedstawiono projektowane roboty górnicze ujęte w planie ruchu na lata 2012-2015, oraz przewidywane skutki tej eksploatacji na powierzchnię terenu. Poruszone zostały również kwestie dotyczące: reakcji kopalni na wstrząsy górnicze, działania naprawcze i profilaktyczne, prowadzenie badań zanieczyszczenia powietrza i natężenia hałasu, prowadzenie obserwacji stanu wód w ciekach oraz lokalnych podtopień terenu i zalewisk. Kolejne spotkanie zaplanowano na maj 2013 r.

W rejonie OUG w Rybniku powołano trzy Zespoły Porozumiewawcze. Utworzono je dla koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Marklowice, oraz pod terenami miast: Pszów, Radlin, Rybnik, Rydułtowy i Wodzisław Śląski oraz gminy Gaszowice przez Kompanię Węglową SA Oddział KWK: Rydułtowy-Anna i Marcel, a także dla koordynacji działalności w rejonie oddziaływania wpływów eksploatacji kopalni Borynia i kopalni Jas-Mos na autostradę A-1 na odcinku od węzła Świerklany do granicy państwa w Gorzyczkach.

Jak informuje dyrektor OUG w Rybniku podczas posiedzeń Zespołów Porozumiewawczych omawiano realizację warunków zawartych w postanowieniach opiniujących plany ruchu poszczególnych kopalń, oraz w opiniach do tych planów właścicieli i administratorów ważniejszych obiektów i głównego uzbrojenia terenu. Referowany był zakres dokonanej eksploatacji górniczej. Przedstawiano plany eksploatacyjne kopalń dla określonych interwałów czasowych, wraz z prognozą wpływów na powierzchnię. Szczególną uwagę poświęcono problemom związanym z występowaniem budynków wychylonych powyżej 20 mm/m oraz wpływom wstrząsów wysokoenergetycznych na powierzchnię. Każdorazowo omawiana była realizacja harmonogramu usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.

We właściwości miejscowej OUG we Wrocławiu są obecnie dwa Zespoły Porozumiewawcze. Powołano je w związku z działalnością górniczą do spraw koordynacji ochrony powierzchni miasta Lubin oraz miasta Polkowice. Tematem posiedzeń są zagadnienia związane z eksploatacją górniczą w filarze ochronnym, wpływami górniczymi na powierzchni, a szczególnie wstrząsami górniczymi, rejestracją wstrząsów górniczych, profilaktyką górniczą i budowlaną mającą na celu minimalizację ujemnego oddziaływania eksploatacji. Zespoły obradują w miarę potrzeb, w 2012 r. nie zwoływano posiedzeń.

Zespołów Porozumiewawczych przyczyniają się do tworzenia właściwych relacji przedsiębiorców górniczych z władzami i społecznościami lokalnymi. Przede wszystkim zapewniają warunki niekonfliktowego rozstrzygania sporów i łagodzenia napięć powstających na styku potrzeb działalności górniczej i zagospodarowania przestrzeni publicznej.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • ERMVE
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Złe wiadomości z kopalń
20 kwietnia 2024
32,418 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]