Prace przy budowie trzech elektrowni jądrowych w centralnej części Chin, które zostały zatrzymane po awarii w japońskiej elektrowni w Fukushimie, w najbliższym czasie nie będą kontynuowane, poinformowali eksperci z branży energetycznej.
Wstrzymanie budowy trzech takich obiektów: w Taojiang (prowincja Hunan), Tongshan (prowincja Hubei) i Pengze (prowincja Jiangxi) przynosi wielkie straty ekonomiczne zarówno przedsiębiorstwom, realizującym te projekty jak i wspierającym je samorządom lokalnym. Do chwili obecnej w budowy elektrowni zainwestowano 10 mld juanów (1,6 mld dolarów), podał we wtorek tygodnik ekonomiczny Zhongguo Jingji Zhoukan.
- Jest wielce prawdopodobne, że ostatecznie projekty zlokalizowanych w środku kraju elektrowni zostaną całkowicie zarzucone - powiedział ogólnokrajowej gazecie Huanqiu Ribao, Lin Boqiang, dyrektor Chińskiego Centrum Badania Ekonomiki Energetycznej na Uniwersytecie Xiamen.
Wszystkie budowy i prace nad projektami nowych elektrowni jądrowych zostały wstrzymane po zniszczeniu reaktorów atomowych w Fukushimie w marcu 2011 r., w następstwie trzęsienia ziemi i fali tsunami.
Na spotkaniu z wykonawcami projektów budowy elektrowni jądrowych w październiku 2012 r. przedstawiciele rządu chińskiego oświadczyli, że do 2015 r. żadna nowa budowa reaktorów nuklearnych nie zostanie rozpoczęta.
W grudniu 2012 wznowiono budowy dwóch atomowych elektrowni zlokalizowanych na wybrzeżu w prowincji Jiangsu i Shandong.
Zdaniem Lina nie oznacza to przyspieszenia kontynuacji budowy projektów wewnątrz lądu przed 2015, a wielce prawdopodobne jest, że rozpoczęte elektrownie zostaną oddane do użytku dopiero około 2020 r.
Ren Haoning, analityk z CIC Industry Research Center uważa, że wstrzymanie realizacji największych lądowych projektów elektrowni jądrowych przynosi ogromne, trudne do oszacowania straty firmom realizującym projekty i samorządom lokalnym.
Według danych tygodnika Zhongguo Jingji Zhoukan, firma realizująca projekt budowy w Taojiang zainwestowała już około 4 mld juanów, a wspierający ją samorząd lokalny dodał swoje 80 mln juanów w budowę komplementarnej infrastruktury.
Mimo ewidentnych strat, zdaniem Rena wszystkie projekty jądrowe elektrowni zlokalizowanych w środku lądu powinny być wstrzymane i jest to słuszna decyzja rządu chińskiego, ponieważ wypadek w takim obiekcie spowodowałby nieobliczalne ofiary.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.