Uroczysta gala, wieńcząca XXI edycję Laurów Umiejętności i Kompetencji, zgromadziła w sobotnie (19 stycznia) popołudnie w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca blisko 2 tysiące gości. Obok laureatów poprzednich i tegorocznej edycji nagród w wydarzeniu, zorganizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, uczestniczyli nietuzinkowi przedstawiciele środowiska gospodarczego, świata nauki, kultury, polityki i mediów, w tym reprezentanci rządu, Komisji Europejskiej, władz regionalnych i lokalnych oraz goście zagraniczni.
- Laury, pomimo swojego regionalnego charakteru, są realną nagrodą i uznaniem w wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym. Wszystkie działania często rozpoczynają się w podobny sposób, czyli od zwykłego pomysłu, idei, zarysu projektu w naszej głowie. Dzięki olbrzymiej wierze w osiągnięcie sukcesu miały ogromny wpływ na to, kim obecnie jesteśmy. Potrzebujemy ciągłego potwierdzenia, przypominania nam tego, co tak naprawdę jest ważne. Szukamy dookoła autorytetów. Rolę takich postaci pełnią wszyscy laureaci Laurów Umiejętności i Kompetencji. To osoby wyjątkowe w tym co robią i w tym, jakie wartości sobą reprezentują, osoby, które inspirują do działania i ciągłego doskonalenia się - witając uczestników gali mówił Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej.
W XXI edycji kapituła nagrody przyznała
• 31 Złotych Laurów w 10 kategoriach,
• 25 Platynowych Laurów w 4 kategoriach,
• 6 Kryształowych Laurów oraz
• Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji.
Tym ostatnim, szczególnie prestiżowym, kapituła postanowiła ozdobić w tym roku Janusza Lewandowskiego, komisarza europejskiego ds. programowania finansowego i budżetu.
Wśród wyróżnionych nagrodą regionalnego środowiska gospodarczego były również znane postaci z górnictwa.
Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji otrzymał Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA. Laureat został nim ozdobiony m. in. za - jak głosi uzasadnienie kapituły - ogromne zaangażowanie i determinację w kierowaniu spółką, będącą w światowej czołówce producentów miedzi na świecie oraz za opracowanie i wdrożenie strategii rozwoju firmy, zapewniającej jej stabilny wzrost i niekwestionowaną pozycję na światowym rynku.
Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji kapituła przyznała Piotrowi Litwie, prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego, Romanowi Łojowi, prezesowi Katowickiego Holdingu Węglowego i prof. Markowi Ściążce, dyrektorowi Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Laurem dla Piotra Litwy - w 90-lecie nadzoru górniczego w Polsce - kapituła nobilitowała m.in. jego profesjonalne kierowanie pracami Wyższego Urzędu Górniczego, dbałość o poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie, troskę o optymalne zagospodarowanie złóż i ograniczenie uciążliwości oddziaływania górnictwa na ludzi i środowisko oraz włączanie środowisk górniczych, okołogórniczych i organów administracji publicznej do wspólnego działania na rzecz przestrzegania prawa górniczego i geologicznego.
Przyznaniem takiejż nagrody Romanowi Łojowi kapituła wyraziła uznanie m. in. dla niezwykłych umiejętności menedżerskich laureata, jego konsekwencji w realizacji wizji i strategii firmy oraz skutecznie prowadzonej restrukturyzacji spółki, a także dla z sukcesem przeprowadzonej przez Holding emisji obligacji zabezpieczonych we współpracy z konsorcjum pięciu banków o wartości ponad miliarda złotych, wreszcie zaś dla jego zaangażowania w sprawy regionu, utrzymanie miejsc pracy i tworzenie warunków dla rozwoju KHW.
Nadanie Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji prof. Markowi Ściążce kapituła uzasadniła m. in. istotnym wkładem laureata w rozwój czystych technologii węglowych i ich zastosowanie w energetyce, jego zaangażowaniem w promocję Polski, Śląska oraz miasta Zabrze w Europie i świecie poprzez aktywny udział w międzynarodowych programach badawczych, wkładem Profesora w dynamiczny rozwój Instytutu oraz w prace badawcze i wdrożenia wielu technologii, pozwalających zwiększyć stopień wykorzystania energii zawartej w węglu, zmniejszyć emisję do atmosfery czynników szkodliwych dla zdrowia oraz zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki.
Wśród sześciu laureatów, ozdobionych Platynowymi Laurami Pro Publico Bono, znaleźli się prof. Wiesław Blaschke, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.
Laur dla prof. Wiesława Blaschke łączy się z jubileuszem 120-lecia działalności SITG. Kapituła przyznała go laureatowi m. in. za integrowanie środowiska inżynierów i techników oraz kultywowanie tradycji górniczych, ochronę godności zawodu górnika, doskonalenie systemu kształcenia kadr technicznych dla górnictwa i geologii oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry technicznej z popularyzowaniem twórców nowej techniki, ale też za budowanie i zacieśnianie więzi koleżeńskich oraz organizowanie życia kulturalnego i towarzyskiego członków SITG i ich rodzin.
Prof. Maciej Kaliski zyskał uznanie kapituły - jak głosi uzasadnienie przyznania nagrody - niezwykłymi kompetencjami z zakresu bezpieczeństwa energetycznego kraju i Europy, udzielanym przez laureata wsparciem dla polskiego górnictwa i przywracaniem mu zasłużonej roli i znaczenia dla rozwoju gospodarczego kraju oraz bezpieczeństwa energetycznego, rozwagą w kształtowaniu opinii o możliwościach dywersyfikacji pozyskiwania źródeł energii, a także wspieraniem współpracy polskiej nauki i polskiego górnictwa na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii i zwiększenia konkurencyjności w skali europejskiej i światowej.
W galerii: Konferencja prasowa i gala XXI edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji. Zabrze, 19 stycznia 2013 r. (zdjęcia: Jerzy Chromik - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
już wiem.....złotym laurem wyróżniani są decydenci,którzy nie realizują planu rocznego a premię roczną dostają.majstersztyk !, osiągnąć 50 mln zł zysku netto do planowych 150 mln zł .......natomiast za przekroczenie w 2011 r. o 50 ml planowanego zysku netto....laura nie było..widać za to się nienależało. jak tu nie sądzić, żę postali łaureaci wyróżnienieni zostali tna takich samych zasadach. np. górnictwo bez okien dachowych ......ki....ki....ki
A moze tez tam byl jakis przodowy oddzialu, ktorego brygada przekroczyla plan miesieczny, ktorejs z kopaln?
Panie Marek święta racja...z rzeczywistym dołem nie mają nic wspólnego...
Towarzystwo wzajemnej adoracji