- To jest krzyż, który ma zwrócić uwagę na olbrzymią wartość działania tych ludzi, którzy niekoniecznie na pierwszych stronach gazet uwidaczniali swoją rolę w procesie budowania nowych demokratycznych wartości - powiedział Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Odniósł się w ten sposób do uhonorowania Władysława Zakrzewskiego, działacza niepodległościowego, Krzyżem Wolności i Solidarności.
Uroczystość odbyła się podczas noworocznego spotkania członków Stowarzyszenia "Pamięć Jastrzębska" w Jastrzębiu-Zdroju w piątek, 4 stycznia. Aktu dekoracji dokonała pełnomocniczka wojewody śląskiego, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Magdalena Szewczuk-Szturc.
- Nasze Stowarzyszenie "Pamięć Jastrzębska" skupia działaczy niepodległościowego podziemia nie tylko ze Śląska - wyjaśnia prezes Alojzy Pietrzyk, znany działacz "Solidarności", organizator m.in. strajków w jastrzębskich kopalniach w 1980 roku. - Współdziałamy z podobnymi stowarzyszeniami z całego kraju i z Instytutem Pamięci Narodowej. Staramy się, aby przekazywać młodemu pokoleniu nasze idee i historię naszej walki o niepodległą Polskę.
Jednym ze sposobów ma być utworzenie na bazie historycznej cechowni i bramy b. kopalni Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka) centrum kongresowego z multimedialna prezentacją historii Porozumień jastrzębskich i późniejszej walki niepodległościowej. To w cechowni tej kopalni podpisany został 3 września 1980 roku przez Komisję Rządową i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego dokument, który jest zaliczany do Porozumień sierpniowych.
- My wszyscy jesteśmy już pokoleniem schodzącym, jeżeli nie pozostawimy po sobie pewnej symboliki, pewnych wartości, to pozostaną po tych wzniosłych ideach i heroicznych czynach jedna-dwie kartki w podręczniku - przekonywał Andrzej Drogoń. - Trzeba mieć świadomość, że symbolika jest czymś niezwykle ważnym i wytrwajcie w swoim Stowarzyszeniu "Pamięć Jastrzębska" w dziele jej krzewienia. Rozbudowujcie swoją siłę, emanując na coraz to młodsze pokolenia.
I chyba to się udaje, skoro miejscowa Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 pod koniec ubiegłego roku została pierwszą placówką oświatową w Polsce, która otrzymała imię Porozumienia jastrzębskiego.
Obecna na spotkaniu dyrektor Barbara Tetla-Gruszczyk dziękowała przedstawicielom Stowarzyszeniu "Pamięć Jastrzębska" za wsparcie w starach o te zaszczytne imię i za żywe lekcje historii.
- Młodzież z zapartym tchem słucha o wydarzeniach sprzed lat, szczególnie jeżeli mówią o nich uczestnicy - przekonywała dyrektor.
Spotkanie było okazją do przełamania się bożonarodzeniowym opłatkiem, złożenia noworocznych życzeń oraz wspomnień.
W galerii: Noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Pamięć Jastrzębska" w Jastrzębiu-Zdroju (zdjęcia: Krystian Krawczyk)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.