Podczas prac związanych z udrażnianianiem Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu robotnicy i eksperci natrafili na interesujące znalezisko. Usuwanie mułu z głównego chodnika odsłoniło oryginalną, drewnianą łódkę, która najprawdopodobniej pochodzi jeszcze z XIX wieku i pamięta czasy świetności Sztolni.
- Trafiliśmy na prawdziwy zabytek. Łódka ta najpewniej spełniała funkcję pomocniczą przy transporcie węgla i ludzi. Zależy nam na tym, by precyzyjnie ustalić wiek tego eksponatu. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tamtejsi eksperci zajmą się konserwacją znaleziska, a także za pomocą metody datowania radiowęglowego będą w stanie określić jego wiek - wyjaśnia Tomasz Bugaj, główny specjalista ds. górniczych w zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.
Specjaliści z trójmiejskiego Muzeum mają doświadczenie w wydobywaniu blasku z tak wiekowych eksponatów. Dzięki technice umieszczania takich znalezisk w specjalnych kadziach, wypełnionych glikolem, zabytkowe drewno odzyskuje swoje naturalne właściwości i wygląd. Jeżeli operacja się powiedzie, łódka już wkrótce może stać się ozdobą Sztolni.
W galerii: Odkrycie drewnianej łódki w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu (zdjęcia: Archiwum)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.