Od mszy świętej odprawionej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach rozpoczęły się w niedzielę (16 grudnia) uroczystości upamiętniające pacyfikację kopalni Wujek. Później obchody związane z 31. rocznicą tego wydarzenia przeniosły się pod Krzyż-Pomnik, gdzie odbył się apel poległych, a liczne delegacje złożyły kwiaty.
Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i lokalnych, przedstawiciele zarządów spółek górniczych i instytucji branżowych, związkowcy, dziesiątki mieszkańców regionu, a przede wszystkim rodziny górników, którzy 16 grudnia 1981 r. zostali zastrzeleni przez ZOMO.
Mszę świętą celebrował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz śląscy biskupi i księża. Homilię wygłosił bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który apelował o powrót do wiary w Boga i stosowanie ewangelicznej zasady zwyciężania zła dobrem.
- Zrywanie więzi z Bogiem kończy się dla ludzkości tragicznie; a tylko dzięki przyjęciu ewangelicznego prawa, by zło dobrem zwyciężać, na Wujku polało się mniej krwi - zaznaczył bp Guzdek, który wrócił do historii sprzed 31 lat, kiedy strajkujący górnicy w trudnych chwilach szukali oparcia w Bogu.
- W krąg ludzi kierujących się ewangelią wpisują się górnicy z kopalni Wujek. Nie ulękli się reżimu, bo słuchali słów, które wypowiedział Jezus: nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą - akcentował biskup polowy Wojska Polskiego, który w homilii odwołał się także do słów Jana Pawła II i Aleksandra Sołżenicyna.
Podczas mszy abp Skworc poświęcił tablicę upamiętniającą kilkadziesiąt tysięcy śląskich górników, wywiezionych po drugiej wojnie światowej do pracy przymusowej w ZSRR. Tablica ta ma zostać umieszczona w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, w kaplicy św. Barbary - obok tablicy poświęconej Dziewięciu z Wujka.
Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik-Krzyż znajdujący się obok kopalni Wujek. Na miejscu czekali już kibice GKS-u Katowice, którzy skandowali m.in. "Cześć i chwała bohaterom".
Gości zebranych pod pomnikiem przywitał Stanisław Płatek, uczestnik strajku z 1981 r., a obecnie przewodniczący zarządu Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek.
Po wprowadzeniu głos zabrali lider ślasko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz oraz prezydent Katowic Piotr Uszok. Zebranych pobłogosławił także abp Damian Zimoń.
Po wystąpieniach odbył się apel poległych. Po odczytaniu nazwisk górników poległych w Wujku żołnierze oddali salwy honorowe. Później delegację zaczęły składać kwiaty pod pomnikiem. Jako pierwsze uczyniły to rodziny zamordowanych górników. Później kolejne wieńce złożyli m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, prezydent Katowic Piotr Uszok, przedstawiciele zarządów Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej oraz reprezentanci związków zawodowych.
W galerii: Uroczystości upamiętniające pacyfikację kopalni Wujek. Katowice, 16 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.