Od mszy świętej odprawionej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach rozpoczęły się w niedzielę (16 grudnia) uroczystości upamiętniające pacyfikację kopalni Wujek. Później obchody związane z 31. rocznicą tego wydarzenia przeniosły się pod Krzyż-Pomnik, gdzie odbył się apel poległych, a liczne delegacje złożyły kwiaty.
Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i lokalnych, przedstawiciele zarządów spółek górniczych i instytucji branżowych, związkowcy, dziesiątki mieszkańców regionu, a przede wszystkim rodziny górników, którzy 16 grudnia 1981 r. zostali zastrzeleni przez ZOMO.
Mszę świętą celebrował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz śląscy biskupi i księża. Homilię wygłosił bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który apelował o powrót do wiary w Boga i stosowanie ewangelicznej zasady zwyciężania zła dobrem.
- Zrywanie więzi z Bogiem kończy się dla ludzkości tragicznie; a tylko dzięki przyjęciu ewangelicznego prawa, by zło dobrem zwyciężać, na Wujku polało się mniej krwi - zaznaczył bp Guzdek, który wrócił do historii sprzed 31 lat, kiedy strajkujący górnicy w trudnych chwilach szukali oparcia w Bogu.
- W krąg ludzi kierujących się ewangelią wpisują się górnicy z kopalni Wujek. Nie ulękli się reżimu, bo słuchali słów, które wypowiedział Jezus: nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą - akcentował biskup polowy Wojska Polskiego, który w homilii odwołał się także do słów Jana Pawła II i Aleksandra Sołżenicyna.
Podczas mszy abp Skworc poświęcił tablicę upamiętniającą kilkadziesiąt tysięcy śląskich górników, wywiezionych po drugiej wojnie światowej do pracy przymusowej w ZSRR. Tablica ta ma zostać umieszczona w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, w kaplicy św. Barbary - obok tablicy poświęconej Dziewięciu z Wujka.
Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik-Krzyż znajdujący się obok kopalni Wujek. Na miejscu czekali już kibice GKS-u Katowice, którzy skandowali m.in. "Cześć i chwała bohaterom".
Gości zebranych pod pomnikiem przywitał Stanisław Płatek, uczestnik strajku z 1981 r., a obecnie przewodniczący zarządu Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek.
Po wprowadzeniu głos zabrali lider ślasko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz oraz prezydent Katowic Piotr Uszok. Zebranych pobłogosławił także abp Damian Zimoń.
Po wystąpieniach odbył się apel poległych. Po odczytaniu nazwisk górników poległych w Wujku żołnierze oddali salwy honorowe. Później delegację zaczęły składać kwiaty pod pomnikiem. Jako pierwsze uczyniły to rodziny zamordowanych górników. Później kolejne wieńce złożyli m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, prezydent Katowic Piotr Uszok, przedstawiciele zarządów Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej oraz reprezentanci związków zawodowych.
W galerii: Uroczystości upamiętniające pacyfikację kopalni Wujek. Katowice, 16 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jacy oni bohaterzy byli ja się pytam? dla mnie to zwykli robole-zadymiarze, którzy prosili się o to co dostali. Nie na darmo kibole do "swoich" przyszli
Popieram poprzednika, to jakiś absurd. To mogło się wydarzyć tylko na WUJKU. Jeden rozpiździel, kibole muszą robić frekwencję..żenujące, potwierdza się to co mówiłem wielokrotnie, nikt już o tych szopkach nie pamięta, tylko na wujku hucznie się świętuje, jedno i to samo co roku. Na to są pieniądze ? na podwyżki dal ludzi oczywiście że nie, bo po co. A tak ci brzuchacze się nażarli, napili, kopalnia kasę straciła i tyle z tego pożytku. Może dyr. Zelek by pomyślał (chyba to nie takie trudne) i zamiast urządzać spędy, to przeznaczyłby te pieniądze na rodziny poległych. Kwiaty, wieńce zwiędły dziś i jutro się je wyrzuci a pieniądz poszedł w pizdu...
lukas, ciebie chyba pogięło, jak bandyci śpiewają hymn lub wrzeszczą patriotyczne hasła, to już są patriotami? A to przecież są w większości stadionowi bandyci, którzy biją innych kibiców, naparzają się z policją, niszczą publiczne mienie, ubliżają wszystkim, a często handlują narkotykami i zajmują się wymuszeniami,. Masz rację, takich patriotów nam potrzeba. Niech żyją kibole patrioci :):):)
Wspaniałe zachowanie Giesy nie jestem kibicem ale kibice dziś pokazali coś wspaniałego kilka słów które pokazują jak Gieksa jest związana z tradycją CZEŚĆ I CHWAŁA POLEGŁYM to przytłumiło nawet salwę honorową wojska polskiego coś pięknego dziękuję za ten gest wszystkim kibicom brawo dla kibiców Gieksy.
Dzięki wprowadzonemu (przy akceptacji modelowego ministra Nowaka) nowemu rozkładowi jazdy pociągów na Śląsku, o III RP znów mówi cały świat. W tych dniach zostały bowiem pobite na Śląsku wszystkie rekordy Guinessa w oczekiwaniu na pociąg oraz w spóźnieniach pociągów. I tak, koleje śląskie pobiły 20-letni rekord kolei hinduskich w opóźnieniu pociągu relacji Rybnik- Katowice (39 km). Pociąg ten spóźnił się o 3 dni, 14 godzin i 23 minuty, podczas gdy dotychczasowy rekord w opóźnieniu pociągu na trasie Kalkuta – Chennai (1358 km) wynosił 16 godzin i 13 minut, choć podróż powinna trwać 18 godzin. Natomiast pasażerowie pociągu Tychy – Katowice oczekiwali w wagonach na maszynistę przez dwa dni, 4 godziny i 56 minut, podczas gdy za Gierka, tą trasą pociąg przejeżdżał w 25 minut.
Uprzedzając matołów, którzy będą chcieli wpisać, że mają w de takie imprezy i na co komu one, tłumaczę to takim, że to po to, by do nich lub ich dzieci, ktoś w przyszłości nie strzelał! Więc, jak jeden z drugim masz, pisać debilizmy, to se darujcie. Lepiej sobie włączcie tewał i obejrzyjcie tysiąc dwusetny odcinek jakiegoś filmiku o pierdołach. Chwała Ich pamięci!
Uprzedzając matołów, którzy będą chcieli wpisać, że mają w de takie imprezy i na co komu one, tłumaczę to takim, że to po to, by do nich lub ich dzieci, ktoś w przyszłości nie strzelał! Więc, jak jeden z drugim masz, pisać debilizmy, to se darujcie. Lepiej sobie włączcie tewał i obejrzyjcie tysiąc dwusetny odcinek jakiegoś filmiku o pierdołach. Chwała Ich pamięci!