Od dwudziestu lat staw Kalina uprzykrza życie mieszkańcom otaczających go: Chorzowa i Świętochłowic. Ze zbiornika wydobywa się fetor na skutek zanieczyszczenia fenolem. Wpływ na to ma także znajdująca się w pobliżu hałda. W 2015 roku stawa ma jednak stać się miejscem przyjaznym ludziom - wynika z zapowiedzi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Całkowity koszt prac w ramach dofinansowanie zadania "Oczyszczenie i zabezpieczenie przed wtórną degradacją stawu Kalina oraz rewitalizacja terenu przyległego" wyniesie ponad 40 mln zł i jest to największa tego typu inwestycja w Polsce.
Rewitalizacja Kaliny to jeden z 14 projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wdrażanych przez katowicki WFOŚ. Ich łączna wartość to ok. 400 mln zł. Realizacji tych inwestycji była poświęcona konferencja prasowa w Katowicach, w piątek 7 grudnia.
- Rewitalizacja stawu Kalina to bardzo ciekawy projekt i niebywale istotny dla mieszkańców Świętochłowic, ale też Chorzowa i całego województwa. Po raz pierwszy na taką skalę w Polsce wykonamy kompleksową rewitalizację stawu poprzemysłowego - wyjaśnił zastępca prezesa WFOŚiGW Adam Liwochowski.
Wiceprezes WFOŚiGW zaznaczył, że w skali całego kraju województwo śląskie należy do "najskuteczniej pozyskujących środki z programu Infrastruktura i Środowisko".
Głównym sprawcą zanieczyszczeń stawu Kalina były, produkujące farby i lakiery, pobliskie zakłady chemiczne. W poprzednich latach podejmowano już próby ograniczenia emisji szkodliwych odpadów do środowiska, jednak raczej bez skutku. W 2011 roku miasto Świętochłowice złożyło wniosek do WFOŚiGW o dofinansowanie projektu rewitalizacji stawu Kalina z całą infrastrukturą towarzyszącą.
Został on oceniony pozytywnie i już wkrótce rozpoczną się pierwsze prace, których finał zaplanowano na rok 2015.
W galerii: Staw Kalina przed rozpoczęciem procesu rewitalizacji (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.