Ok. 460 przyjętych w tym roku do pracy nowych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej miało nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia; rekordziści mogli na tym stracić nawet 2 tys. zł miesięcznie - ustaliła Państwowa Inspekcja Pracy i zawiadomiła prokuraturę.
Taką informację przekazał w niedzielę rzecznik Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Michał Olesiak. Zapowiedział, że szczegóły nieprawidłowości inspekcja przedstawi podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
"Jak ustalili inspektorzy pracy, w efekcie stosowania nieprawidłowych zasad wyliczania wynagrodzenia za pracę, niektórzy pracownicy mieli zaniżane wynagrodzenia - w skrajnym przypadku nawet o około 2 tys. zł miesięcznie. Nieprawidłowości w ustalaniu wynagrodzeń dotyczą około 460 pracowników i mogą obejmować okres ostatnich o ośmiu miesięcy" - poinformował rzecznik w komunikacie.
W efekcie kontroli inspektor pracy skierował do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uporczywego naruszania praw pracowniczych (art.218 kodeksu karnego) oraz utrudniania kontroli (art. 225 kodeksu).
Przedstawiciele JSW nie odnieśli się w niedzielę do informacji PIP. PAP zwróciła się do spółki o komentarz w tej sprawie. Wcześniej spółka odrzucała związkowe zarzuty o łamanie pracowniczych.
Na łamanie prawa pracy w spółce w ostatnich miesiącach zwracali uwagę związkowcy, którzy toczyli w tej sprawie spór zbiorowy z zarządem firmy, niezależnie od sporu płacowego. Ostatecznie w listopadzie doszło do porozumienia w obu kwestiach.
W porozumieniu zarząd JSW zgodził się na modyfikację (od 1 grudnia) treści umów zawieranych z nowymi pracownikami spółki. Prawo do czternastej pensji i nagrody barbórkowej uzyskają oni (proporcjonalnie do przepracowanego okresu) po pół roku pracy, zamiast po roku. Także po pół roku nienagannej pracy będą z nimi zawierane umowy na czas nieokreślony. W umowach znajdą się zapisy o tym, że soboty są dniami wolnymi od pracy. Dotąd obowiązywał zapis, zgodnie z którym sobota mogła być dniem roboczym, za którego przepracowanie pracownik miał wolne w innym dniu tygodnia.
Chodziło o dążenie zarządu do wprowadzenia możliwości sześciodniowego tygodnia pracy kopalń, przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników. Teraz ustalono, że soboty będą dla wszystkich w spółce dniami wolnymi od pracy, jednak w uzasadnionych przypadkach (np. gdy trzeba zwiększyć wydobycie węgla) zarząd może ustanowić sobotę dniem roboczym, za zgodą związków.
Związkowcy domagali się również, aby pracodawca wypłacił pracownikom pieniądze, które stracili z powodu innych warunków umów. Nie osiągnięto w tej sprawie porozumienia. Gdy jednak pracownicy ci będą zatrudnieni na czas nieokreślony, będą mogli indywidualnie występować z roszczeniami w sądach.
W ramach sporów zbiorowych 6 lipca załoga JSW strajkowała dwie godziny na każdej z czterech zmian. Natomiast 19 października związkowcy zorganizowali w kopalniach strajk 24-godzinny. W razie dalszego braku porozumienia z zarządem związkowcy zapowiadali kolejny, 48-godzinny strajk na połowę listopada.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tylko Ciekawe jak dlugo sprawa będzie toczyc się w sądzie i co z tego wyniknie ! Umowy powinny byc zmienione na identycznie takie same jak pracownicy na starych warunkach a nie tylko zmodyfikowane ! Dalej będą wynagrodzenia zaniżane bo nie ma szycht z akordu (przeliczniki) tylko jakieś śmieszne zaniżone stawki !!
Po legalnym strajku górników z Budryka w 2008r wbrew podpisanemu porozumieniu prezes J Zagórowski zwolnił z pracy za strajk związkowców, którzy posiadali ochrony zwiazkowe w tym przewodniczacego budrykowskiej ZZ Kadra. Czy wiadomo coś, aby PIP wyciągnął wobec winowajcy jakieś konsekwencje za bezprawne działanie. Czy też dogadali się z NSZZ Solidarność,( która w czasie pamiętnego strajku zamiast górników wspierała pracodawcę) i nie pozwolili Jarkowi zrobić żadnej krzywdy.
O której bedzie ta konferencja ?? Mam nadzieje ze portal nettg pl opublikuje wyniki tej konferencji !!!!
Brawo związkowcy ! To oni kilkakrotnie zwracali się do PIP – u o pomoc. Przez upór Jarosława Z. spółka straciła na akcjach, przez upór Jarosława Z. spółka strajkowała dwie godziny, przez upór Jarosława Z. spółka strajkowała 24 godziny, przez upór Jarosława Z. pracownicy byli stratni na wynagrodzeniu, przez upór Jarosława Z. społeczeństwo miało wrażeni, że w JSW S.A. pracownicy są pazerni. Nikt nie słuchał i nie mówił o łamaniu prawa pracy – notorycznym – nikt nie mówił, że Jarosława Z. gonił inspektorów PIP, nikt nie mówił, że Jarosław Z. utrudniał kontrolę PIP-u. Tylko ZWIĄZKOWCY o tym mówili, działali, organizowali manifestacje, pikiety, strajki i wołali o pomoc PIP. Wreszcie sprawiedliwość ujrzy światło dzienne. Brawo związkowcy. Dziękujemy Wam za to.
Najbardziej podoba mi się "uporczywego łamania praw pracowniczych oraz utrudniania kontroli" Jareczku fora ze dwora, nikt w JSW po tobie płakać nie będzie, tylko nie zapomnij pobrać odprawy (85000 x 24=2040000) to na otarcie łez
to sie Jarek doigrał !!!!!! a zapierał sie ze prawo pracy w Spółce nie jest łamane