Ratownicy ze wszystkich kopalń Kompanii Węglowej zostaną wyposażeni w trudnopalną bieliznę o właściwościach antyelektrostatycznych. Łącznie w całej spółce rozdysponowanych zostanie 3141 kompletów. Bielizna ta swoimi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi minimalizuje negatywny wpływ wysokiej temperatury na skórę oraz ułatwia leczenie ewentualnych oparzeń.
W komplecie, który otrzymają ratownicy, jest koszulka z długim rękawem bez kołnierza oraz spodenki z długimi nogawkami. Komplet powinien zachować właściwości antyelektrostatyczne przez przynajmniej 50 prań, wykonywanych w pralkach przemysłowych w temperaturze 40 st. C.
- Decyzja o wyposażeniu ratowników w tego typu bieliznę podyktowana była wynikami badań użytkowych, których celem było sprawdzenie jej właściwości w środowisku pracy osób zatrudnionych w warunkach zagrożeń pod ziemią. Badania te zostały przeprowadzone po próbnej dostawie tego typu odzieży w kopalniach istniejącego wówczas Centrum Wydobywczego Północ - wyjaśnia Marek Pawełczyk z Biura BHP Kompanii Węglowej.
Trudnopalna bielizna jest obecnie przekazywana użytkownikom. Wśród osób, które już zapoznały się z jej właściwościami, jest Grzegorz Kalemba, zastępowy ratowników z kopalni Bobrek-Centrum.
- Testowaliśmy nową bieliznę podczas przygotowań do międzynarodowych zawodów ratowniczych na Ukrainie, między innymi w komorze cieplnej. Stosowana z oddychającymi ubraniami nowego typu sprawdza się rewelacyjnie. Jest mocniejsza od tradycyjnej bielizny bawełnianej z atestem i dodatkowo odprowadza wilgoć. Wyposażenie ratowników w trudnopalną bieliznę to mądra inicjatywa. Pamiętam dobrze, jak po katastrofie w kopalni Śląsk, gdzie temperatura po zapaleniu i wybuchu metanu wynosiła nawet 1000 stopni Celsjusza, ubrania wtopiły się w skórę poszkodowanych górników tak mocno, że nie można było ich nawet dotknąć - opowiada zastępowy.
Oparzenia, spowodowane zapłonem i wybuchem metanu oraz wybuchem pyłu węglowego, są jednymi z najbardziej niebezpiecznych i trudnych w leczeniu obrażeń, na jakie narażeni są górnicy pracujący w najbardziej niebezpiecznych rejonach kopalń węgla kamiennego. Takie obrażenia odnieśli m.in. górnicy, którzy ucierpieli podczas katastrofy w kopalni Śląsk w 2009 r. Katastrofa pochłonęła 20 ofiar śmiertelnych, a kolejnych 37 górników odniosło ciężkie obrażenia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.