- Mam przyjemność potwierdzić, że metan kopalniany nie będzie objęty systemem ETS od 2013 roku - informuje sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal Brian Ricketts.
Jest to fragment odpowiedzi na list, jaki do Euracoal-u skierował Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego skierował 26 października. Apelowali oni e nim o podjęcie przez tę organizację kategorycznych działań w celu zablokowania kolejnej próby zmiany przez Komisję Europejską dyrektywy 2003/87/WE.
Ewentualne przyjęcie tak zmienionej dyrektywy spowodowałoby sytuację, w której dwa główne produkty, wytwarzane z węgla kamiennego, czyli energia elektryczna i koks, byłyby w praktyce podwójnie obciążone swoistym podatkiem z tytułu obowiązku zakupu uprawnień do emisji.
Z listu, przesłanego przez Rickettsa wynika jednak, że udało się tej sytuacji uniknąć.
- Stało się tak dzięki udanemu lobbingowi Euracoal i jego członków, w tym ZPGWK - pisze sekretarz.
Jednocześnie tłumaczy on, że sytuacja ta może w przyszłości się zmienić, gdyż "metan nie został uwzględniony na tym etapie". - Zawsze jest ryzyko, że będzie on włączony w pewnym momencie w przyszłości, być może w fazie IV, która rozpoczyna się w 2021 roku - stwierdza Ricketts.
WIĘCEj:
Pełna treść odpowiedzi przesłanej przez Euracoal (pobierz)
List związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego (czytaj więcej w portalu górniczym nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.