Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego skierował dziś (26 października) do prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal Harthmutha Zeissa stanowisko, w którym apeluje o podjęcie przez tę organizację kategorycznych działań w celu zablokowania kolejnej próby zmiany przez Komisję Europejską dyrektywy 2003/87/WE.
Miałaby ona - jak obawiają się i przeciwko czemu stanowczo oponują autorzy stanowiska ze ZPGWK - spowodować włączenie od 2013 roku emisji metanu z czynnych kopalń węgla kamiennego do systemu handlu uprawnieniami do emisji.
W obszernym uzasadnieniu swojego stanowiska ZPGWK z naciskiem podkreśla, iż ewentualne przyjęcie tak zmienionej dyrektywy spowodowałoby sytuację, w której dwa główne produkty, wytwarzane z węgla kamiennego, czyli energia elektryczna i koks, byłyby w praktyce podwójnie obciążone swoistym podatkiem z tytułu obowiązku zakupu uprawnień do emisji, a więc raz na etapie wydobycia surowca, i po raz drugi na etapie wytwarzania produktu w elektrowniach i koksowniach.
W konkluzji Związek stwierdza:
"Podkreślenia wymaga również fakt, że górnictwo węgla kamiennego szacunkowo odpowiadające za zaledwie kilka procent antropogenicznej emisji metanu, jako jedna z niewielu dziedzin gospodarki jest w stanie precyzyjnie wyliczyć poziom emisji tego gazu, przede wszystkim w związku z prowadzonym szczegółowym monitoringiem zagrożenia metanowego. Inne podmioty gospodarcze odpowiadające za większość emisji (rolnictwo, a w szczególności hodowla bydła; składowiska odpadów komunalnych; wydobycie i przesyłanie ropy i gazu ziemnego) nie będą podlegały tym rygorom. Jest to sprzeczne z zasadami równego traktowania podmiotów gospodarczych. Górnictwo węgla kamiennego będzie więc ponosić niewspółmiernie wysokie koszty w stosunku do poziomu wpływu wywieranego na środowisko naturalne".
Tu można pobrać treść listu Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego:
• wersja angielskojęzyczna,
• wersja polskojęzyczna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.