Maria Constanza Garcia Botero, prezes Narodowej Agencji ds. Górnictwa Kolumbii oraz Victoria Gonzales Ariza, ambasador Kolumbii w Polsce spotkały się w piątek, 23 listopada z zarządem Kompanii Węglowej. Współgospodarzem wizyty był prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.
Kolumbijska misja gospodarcza odwiedziła Kompanię Węglową z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki. Goście mają w planach także wizytę w Famurze, Kopeksie i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
- Polska jest nie tylko największym producentem węgla w Europie, ale posiadając 70 proc. zasobów węgla kamiennego w UE jesteśmy stabilizatorem bezpieczeństwa energetycznego UE. Od końca II wojny światowej polski przemysł węglowy wydobył 8,4 miliardów ton węgla. To rząd jednorocznej produkcji światowej. Jesteśmy też szóstym producentem węgla brunatnego w świecie. Z kosmosu widać dwa obiekt stworzone przez ludzi: mur chiński i kopalnię w Bełchatowie - informował prof. Kaliski.
Delegacja kolumbijska z zainteresowaniem wysłuchała prezentacji dotyczącej roli węgla kamiennego w polskim bilansie paliwowo - energetycznym, którą przedstawiła prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska. Pani prezes szeroko zreferowała najważniejsze aspekty działalności Kompanii Węglowej, omawiając misję i strukturę firmy, założenia strategii, plany produkcyjne oraz zagospodarowanie odpadów. Zatrzymała się także przy działalności na rzecz społeczności lokalnych. Ten temat szczególnie zainteresował gości z Kolumbii, którzy zaskoczeni skalą działań Kompanii Węglowej, w tym rozwojem szkolnictwa zawodowego pytali, w jaki sposób spółka partycypuje w swoich prospołecznych działaniach.
- W Kolumbii złoża węgla są własnością państwa, ale licencje na wydobycie dawane są firmom prywatnym. Inaczej niż w Polsce społeczności lokalne mieszające w pobliżu terenów górniczych należą do najbiedniejszych w całym kraju - mówiła prezes Botero.
Prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska wyjaśniała, że polskie firmy nie mają obowiązku angażowania się w działania spod szyldu społecznej odpowiedzialności biznesu, natomiast firma tej wielkości, co Kompania Węglowa, musi wpisywać się w nurt głębokiej współpracy ze społeczeństwem tym bardziej, że górnictwo głębinowe bardzo mocno oddziałuje na środowisko.
Tematem, który bardzo zainteresował kolumbijską misję było ujmowanie i gospodarcze wykorzystanie metanu.
- Rocznie górnictwo węgla kamiennego w Polsce emituje ok. 800 milionów metrów sześciennych metanu, z czego ok. 240 milionów metrów sześciennych jest wykorzystanych przemysłowo - informował prof. Kaliski, który zaprosił gości z Kolumbii na kolejną wizytę w Polsce.
W galerii: Kolumbijska misja gospodarcza odwiedza Kompanię Węglową, piatek 23 listopada (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.