W grudniu tego roku dwie spółki górnicze z Polski i Czech zamierzają podpisać porozumienie tworzące Europejską Platformę Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. O tej inicjatywie informowaliśmy już na portalu górniczym nettg.pl. Niebawem do współpracy mają zostać zaproszone firmy z innych europejskich krajów.
Inicjatywa, służąca m.in. wymianie doświadczeń oraz opracowaniu jednolitych standardów oceny stanu bezpieczeństwa w zakładach górniczych w Europie, powstała w wyniku współpracy Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) z czeskim koncernem górniczym OKD.
- Na pierwszy kwartał przyszłego roku planowane jest zaproszenie do współpracy innych polskich spółek górniczych, a następnie brytyjskiego UK Coal i niemieckiej grupy RAG - powiedział w czwartek (22 listopada) rzecznik holdingu Wojciech Jaros.
Polsko-czeskie prace nad stworzeniem Platformy trwają od kilku miesięcy. Kolejne spotkanie zaplanowano na koniec listopada, a podpisanie porozumienia, które będzie formalną inauguracją inicjatywy, odbędzie się w grudniu. Najważniejszym przesłaniem umowy ma być dążenie stron do ciągłego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pracy w oparciu o najlepsze sprawdzone praktyki.
- Płaszczyzna współpracy w ramach Platformy jest bardzo szeroka. Chodzi m.in. o budowanie kultury bezpieczeństwa pracy, dzielenie się najlepszymi sprawdzonymi praktykami, doskonalenie przepisów oraz opracowanie i wdrażanie międzynarodowych standardów bezpieczeństwa pracy i edukacja w tej dziedzinie - wskazał rzecznik.
Inicjatywę spółek chwali Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, będąca gremium doradczym prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Rzeczniczka tego urzędu Jolanta Talarczyk podkreśliła znaczenie inicjatywy dotyczącej opracowania jednolitych standardów oceny stanu bezpieczeństwa w zakładach górniczych w Europie. Może to być punkt wyjścia do nowych, innowacyjnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
W tym roku - według WUG i Komisji - największe efekty w zakresie zmniejszenia liczby wypadków przy pracy w kopalniach węgla kamiennego wykazuje Jastrzębska Spółka Węglowa.
W tym roku w polskim górnictwie zginęło 25 osób, z czego 20 w kopalniach węgla kamiennego (w tym 6 w kopalniach KHW). Śmiertelny wypadek wydarzył się 20 listopada w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie zginął 57-letni górnik, przyciśnięty przez podziemną kolejkę do transportowanych materiałów. Wcześniej przez ponad dwa miesiące w kopalniach nie było śmiertelnego wypadku. 19 września w należącej do KHW kopalni Wujek-Śląsk skałami stropowymi został zasypany 46-letni górnik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ta twarz wiele znaczy :)