Wzmocnieniu kompetencji osobistych i społecznych pracowników dozoru ruchu służyć ma projekt "Profesjonalny dozór górniczy. Partnerstwo na rzecz szkoleń i poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie".
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ruszył 1 września 2012 r., a trwać będzie do 30 września 2013 r. Realizuje go Porozumienie Związków Zawodowych Kadra wraz z partnerem - Głównym Instytutem Górnictwa. To prawdopodobnie pierwszy tego typu projekt realizowany dla dozoru górniczego.
- W 2011 roku GIG przeprowadził badania, mające na celu rozpoznanie przyczyn dużej liczby wypadków przy pracy w kopalniach. Okazało się, że wśród osób dozoru ruchu w każdej z siedmiu badanych kopalń zdarzały się trudności z realizacją funkcji kierowniczej. Spora grupa robotników wyraziła opinię, że trudności te wynikają między innymi z występującego u dozoru braku umiejętności postępowania z ludźmi oraz umiejętności właściwego porozumiewania się - wyjaśnia Katarzyna Nowak, psycholog z Zakładu Badań Ekonomicznych i Społecznych Głównego Instytutu Górnictwa.
Zdaniem psychologów można uznać, że źródłem tych braków jest deficyt kompetencji, uznawanych za tzw. miękkie, które gwarantują radzenie sobie w określonego typu sytuacjach i są nabywane w trakcie treningu społecznego. Składają się na nie m.in. umiejętność komunikowania się, przekonywania do swoich racji, motywowania i zarządzania zespołem.
- Oprócz kompetencji miękkich, jesteśmy wyposażeni także w kompetencje twarde: to nasze kwalifikacje, które od strony merytorycznej pomagają wykonywać pracę. Jednak kompetencje miękkie są ważne dla osób dozoru, bo oprócz tego, że ułatwiają kierowanie, pozwalają osiągać lepsze wyniki. Mają wpływ na ponadprzeciętne wykonywanie zadań zawodowych - twierdzi Katarzyna Nowak.
Projekt "Profesjonalny dozór górniczy" jest obecnie w pierwszej fazie realizacji, podczas której uczestnicy definiują problemy, z którymi spotykają się w codziennej pracy w kopalniach. Na etap drugi, który wystartuje z początkiem 2013 r., składać się będzie 20 seminariów informacyjnych. Ich podsumowaniem będzie wydanie broszury informacyjnej.
- Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie wśród osób dozoru ruchu, zatrudnionych pod ziemią, oraz wśród pracodawców świadomości o ogromnym znaczeniu kompetencji osobistych i społecznych dozoru w kształtowaniu bezpiecznego społecznego środowiska pracy - mówi Grzegorz Herwy, kierownik projektu.
Projektem objętych zostanie łącznie 400 osób, w tym 60 reprezentantów pracodawców (członków zarządów spółek, dyrektorów kopalń, kierowników ds. bhp i szkoleń, kierowników oddziałów w kopalniach), 260 przedstawicieli dozoru oraz 20 pracowników nadzoru górniczego - okręgowych urzędów górniczych i Wyższego Urzędu Górniczego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.