Sześcioro parlamentarzystów PiS domagało się we wtorek 13 listopada w siedzibie Grupy Energa w Gdańsku dokumentów dot. działalności Grupy m.in. w zakresie prowadzonych i wstrzymywanych przez spółkę inwestycji. Uważają, że w firmie "są marnotrawione pieniądze".
Nikt z zarządu spółki nie spotkał się z parlamentarzystami, ale firma przyjęła ich pytania i zaproponowała termin rozmowy.
Parlamentarzyści PiS byli w siedzibie Grupy Energa w Gdańsku już po raz trzeci. Poprzednie dwie wizyty odbyły się w październiku. We wtorek do siedziby firmy weszli: Robert Mamątow, Arkadiusz Czartoryski, Andrzej Jaworski, Janusz Śniadek, Iwona Arent i Jolanta Szczypińska.
Rzeczniczka Grupy Energa Beata Ostrowska powiedziała PAP, że parlamentarzyści "przyszli po raz kolejny z niezapowiedzianą wizytą, chcieli się spotkać z kimś z zarządu spółki, ale każdy ma jakieś zaplanowane obowiązki i trudno było dziś takie spotkanie zorganizować". Potwierdziła, że na piątek zostało zaproponowane spotkanie zarządu z parlamentarzystami PiS.
Poseł z Ostrołęki Arkadiusz Czartoryski, który dwukrotnie już żądał od władz Grupy Energa dokumentacji związanej z inwestycją w Ostrołęce, powiedział PAP, że "koncern Energa od pewnego czasu powołuje spółki-córki, zleca im wykonanie kosztownych inwestycji, po czym nagle się z nich wycofuje".
- Powołano spółki-córki do budowy konkretnych inwestycji, które niczego nie zbudowały, a zarządy i rady nadzorcze tych firm działają - dodał. Jako przykłady podał spółki: Energa Bio, Energa Wind i Energa Invest. - Energa powołała 50 spółek - córek, więc jest to sposób na posiadanie setek menedżerów, różnych dyrektorów - dodał.
Jak powiedział poseł Andrzej Jaworski, "udało się zostawić w spółce pytania parlamentarzystów dot. działalności Grupy i mamy solidną obietnicę, że do piątku dostaniemy odpowiedzi i będziemy mogli się zapoznać z dokumentami dot. tych pytań".
W październiku parlamentarzyści PiS domagali się w siedzibie Grupy Energa w Gdańsku dokumentów dot. wstrzymania budowy elektrowni w Ostrołęce. Według spółki inwestycja została tylko zawieszona, według ministra skarbu w przyszłości w Ostrołęce mogłaby powstać elektrownia gazowa zamiast węglowej.
Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.