We wtorek (30 października) Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymał od Elektrowni Ostrołęka wypowiedzenie umowy na wieloletnie dostawy węgla do planowanego do budowy bloku energetycznego - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Umowa przewidywała początek dostaw i początek eksploatacji Bloku C w Ostrołęce o mocy ok. 1000MW na rok 2016 i miała obowiązywać przez okres 19 lat.
Elektrownia Ostrołęka zwróciła się również z prośbą o podjęcia rozmów w sprawie rozwiązania Umowy przed przewidzianym w niej terminem okresu 3 lat.
Zarząd Bogdanki informuje, że już na etapie przygotowywania warunków umowy dotyczącej przyszłych dostaw węgla uwzględniał wysoki stopień ryzyka nie dojścia do skutku realizacji umowy w związku z wymogiem zapewnienia finansowania tej inwestycji.
Pozostałe wieloletnie umowy spółki zawarte z Elektrownią Ostrołęka na dostawy węgla do istniejących bloków energetycznych są realizowane na bieżąco i bez żadnych zakłóceń.
- Twardo ocenialiśmy i oceniamy realia rynkowe. Zarząd Bogdanki zdawał sobie sprawę iż nie wszystkie z planowanych inwestycji w nowe bloki energetyczne mogą wejść w fazę realizacji. Dlatego, zabezpieczając zbyt węgla w związku z planowanym wzrostem wydobycia, zawieraliśmy umowy warunkowe na dostawy surowca do planowanych do budowy bloków energetycznych m.in. z Elektrownią Ostrołęka z Grupy Energa, Elektrownią Północ z Grupy Kulczyk Holding i Elektrownią Kozienice z grupy Enea. W tym ostatnim przypadku wykonawca inwestycji wszedł już fizycznie na plac budowy. Nic nie wskazuje na zaprzestanie realizacji projektu budowy Elektrowni Północ. Zarząd Energi, jak wynika z publicznych informacji, również nie zrezygnował z realizacji swojej inwestycji, a jedynie zamroził ją do czasu pozyskania inwestora strategicznego" - informuje Zbigniew Stopa p.o. prezesa zarządu LW Bogdanka.
- Informacja o odstąpienia od realizacji projektu energetycznego w Ostrołęce pojawiła się na rynku już we wrześniu br. więc przesłane nam wypowiedzenie Umowy dostaw węgla jest tego naturalną konsekwencją. W żaden sposób nie wpływa to jednak na plany realizacji celów rozwojowych spółki. Dzięki wzrostowi efektywności wydobycia, stałemu powiększaniu naszych przewag konkurencyjnych, w bardzo długiej perspektywie jesteśmy spokojni o zbyt naszego surowca na rynku energetyki zawodowej w Polsce - dodaje Stopa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.