Około tysiąca kolejarzy z likwidowanego Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych będzie od stycznia 2013 r. zagrożonych bezrobociem. Program osłonowy może objąć 400 z nich, ale bez gwarancji nowego zatrudnienia - wynika z przedstawionych we wtorek danych.
We wtorek 30 października pod przewodnictwem wicewojewody śląskiego Piotra Spyry prace wznowił zespół Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. kolejowego transportu pasażerskiego. Informację o przebiegu spotkania podało po jego zakończeniu biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
W czerwcu tego roku zarząd województwa śląskiego zdecydował o powierzeniu swojej spółce Koleje Śląskie wszystkich przewozów kolejowych w regionie (od grudnia 2012 r.), a zarząd Przewozów Regionalnych podjął decyzję o likwidacji w grudniu swojego śląskiego oddziału i zwolnieniu większości z zatrudnionych wówczas w tej spółce 1874 kolejarzy.
Podczas wtorkowych obrad omówiono aktualną sytuację dotyczącą zatrudnienia w obu spółkach i plany Kolei Śląskich, obejmujące okres do lutego 2013 roku.
Z danych spółek wynika, że Koleje Śląskie zatrudniają na kluczowych stanowiskach kolejarskich 417 osób. Do lutego 2013 r. mają jeszcze przyjąć 282 osoby - większość z nich to kolejarze z likwidowanego Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.
Likwidowany Śląski Zakład Przewozów Regionalnych zatrudnia 1444 osoby. 247 z nich zgłosiło dyrekcji prośbę o skrócenie okresu wypowiedzenia - większość z nich podejmie pracę w Kolejach Śląskich.
"Jednak od stycznia 2013 roku bezrobociem zagrożonych będzie nadal około tysiąca kolejarzy z likwidowanego Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. 400 z nich może zostać objętych programem osłonowym "Adaptacja do zmiany", który będzie prowadzony do czerwca 2014 r. Program jednak nie daje gwarancji znalezienia stałej pracy po jego zakończeniu" - podał Śląski Urząd Wojewódzki.
Agencja pracy tymczasowej ma dla Kolei Śląskich zatrudnić 70 kolejarzy z Przewozów Regionalnych - ale również bez gwarancji stałego zatrudnienia. Z planowanych około stu osób z likwidowanego Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, które miały znaleźć zatrudnienie w innych zakładach tej spółki, zatrudnionych zostanie prawdopodobnie jedynie połowa - to efekt planów zmniejszenia oferty przewozowej w Przewozach Regionalnych.
Podczas spotkania strona społeczna sformułowała pod adresem Kolei Śląskich pytanie, czy możliwe jest przyjęcie do spółki większej liczby kolejarzy z Przewozów Regionalnych, a pod adresem marszałka województwa śląskiego wystosowała apel o objęcie pracowników, którzy tracą pracę w Przewozach Regionalnych programem dobrowolnych odejść - co wiąże się z zapewnieniem im dodatkowych, pozakodeksowych odpraw. Pojawił się też postulat spotkania w sprawie pracowników zatrudnianych przez agencję pracy tymczasowej, w którym wzięliby udział przedstawiciele obu spółek kolejowych, agencji i związków zawodowych.
Wicewojewoda Piotr Spyra uzależnił dalsze prace zespołu kolejowego WKDS od stanowiska zarządu Kolei Śląskich i marszałka woj. śląskiego wobec postulatów sformułowanych przez stronę społeczną. Ze strony przewoźnika i marszałka we wtorkowym posiedzeniu uczestniczyły bowiem osoby, które nie mają uprawnień do podejmowania wiążących decyzji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.