Jakie wyzwania jawią się dla kopalń fedrujących coraz głębiej?
Odpowiada Adam Kowol, Departament Energomechaniczny Wyższego Urzędu Górniczego:
- Kopalnie podejmują szereg działań, aby wilgotność i temperaturę powietrza utrzymywać na wymaganym przepisami poziomie. Montuje się coraz wydajniejsze systemy i coraz lepsze urządzenia służące poprawie klimatyzacji wewnątrz kopalni. Przedsiębiorcy organizują również transport pracowników do miejsca pracy.
W przypadku, gdy temperatura jest wyższa od nominalnej górnicy pracują w skróconym czasie. Inspektorzy nadzoru górniczego zwracają na to szczególną uwagę.
Zakłady górnicze, aby móc prowadzić wydobycie z godnie z zasadami ekonomii muszą obniżać temperaturę i poprawiać komfort pracy.
Przyszłością jest izolowanie termiczne wyrobisk od wpływu temperatury zewnętrznej i wprowadzanie klimatyzacji poprawiającej jakość powietrza.
Te wszystkie inwestycje pochłaniają ogromne środki, które nie pozostają bez wpływu na końcowy koszt wydobycia surowca. Jednak pamiętać trzeba, że ceny węgla reguluje rynek. Przedsiębiorca musi tak dostosować koszty produkcji, aby utrzymać swoją konkurencyjność na rynku. Nie chodzi wcale o to, aby surowiec drożał bez końca, ale, aby jego cenę obniżać między innymi poprzez innowacyjność. Co prawda niesie ona za sobą koszty, lecz prowadzi do poprawy warunków pracy i podnosi jej wydajność. Przez to jest ekonomicznie uzasadniona.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.