Już niebawem Kompania Węglowa przekaże władzom Bytomia kilka dróg w dzielnicy Miechowice. Były one do tej pory w użytkowaniu wieczystym spółki. Stosowna umowa jest już przygotowana. Problem miał być rozwiązany już w lipcu br., ale zarząd miasta został odwołany. Teraz, gdy Bytom ma już swego gospodarza, będzie można przystąpić do podpisania umowy.
- W grę wchodzą działki o łącznej powierzchni 72552 metrów kwadratowych, na których znajdują się ulice: Wiśniowa, Jaśminowa, Wierzbowa, Wiązowa, Dembowskiego, Długosza, Wiosny Ludów, Zgody, Wieniawskiego, Olchowa, Świerkowa, Dębowa, Jesionowa, Cisowa, Leszczynowa, Bukowa i 8 Marca. Jako że wymienione drogi są jeszcze własnością Kompanii Węglowej, służby miejskie nie mogą na razie podejmować żadnych działań związanych z ich bieżącym utrzymaniem. Sytuacja ulegnie zmianie z chwilą przejęcia dróg przez miasto - przyznają w biurze prasowym bytomskiego magistratu.
- W myśl ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2008-2015 możemy dokonywać na rzecz gmin górniczych darowizn nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne. Infrastruktura drogowa spełnia ten warunek. Podobne działania zostały przeprowadzone w Rybniku, Czechowicach-Dziedzicach, Radlinie, Rydułtowach, a w Brzeszczach przekazana została infrastruktura kanalizacyjna - wylicza Mariusz Góral, dyrektor Biura Zarządzania Nieruchomościami Kompanii Węglowej.
Jednak przekazanie majątku w przypadku, kiedy jego stan prawny jest nieuregulowany, to skomplikowana sprawa.
- Jeżeli nie potrafimy udokumentować swoich roszczeń, to w konsekwencji powstaje problem z uregulowaniem stanu prawnego niektórych nieruchomości. Szkopuł w tym, że kiedyś kopalnie nabywały nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, a nie na swoją własność. Tak było jeszcze przed powstaniem spółek węglowych. Teraz należy udowodnić, że Skarb Państwa oddał je w zarząd Kompanii Węglowej - wyjaśnia Mariusz Góral.
Przejęcie w użytkowanie dróg przez gminę wiąże się z kolejnymi wydatkami. Trzeba będzie je wyremontować, aby mogły służyć mieszkańcom osiedli, którzy od dawna nalegali na ostateczne rozwiązanie problemu.
- Kompania Węglowa, nawet jeśli zarządza drogami, nie ma możliwości przeprowadzania remontów. Nie posiadamy bowiem tytułu do inwestowania w tego rodzaju infrastrukturę. Jesteśmy spółką komercyjną, której zadaniem jest eksploatacja węgla. Po wejściu w życie umowy miasto będzie mogło administrować infrastrukturą drogową, a Kompania Węglowa pozbędzie się obowiązku regulowania należności z tytułu wieczystego użytkowania - podsumowuje dyrektor Biura Zarządzania Nieruchomościami Kompanii Węglowej.
Do końca grudnia br. spółka ma zakończyć szczegółową inwentaryzację wszystkich należących do niej nieruchomości. Systematycznie się ich zresztą pozbywa. Do 2015 r. rozwiązana zostanie ostatecznie kwestia nieruchomości zajętych pod drogi publiczne i substancję mieszkaniową na terenach gmin województw śląskiego i małopolskiego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.