Czeska spółka węglowa OKD, siostrzana firma polskiej NWR KARBONII, pracującej nad reaktywacją Kopalni Węgla Kamiennego Dębieńsko, zorganizowała 8 października w Pradze konferencję prasową, w czasie której podsumowała, jak zmieniła się w minionych latach i co przyniosły zaistniałe zmiany z punktu widzenia wydajności pracy, wyników ekonomicznych i bezpieczeństwa pracy. Jednocześnie zapowiedziała, co czeka ją w następnych latach.
W latach 2008-2012 firma zainwestowała w swój rozwój prawie 27 miliardów koron, tj. o 156 % więcej niż w latach poprzednich. W okresie 2003-2007 przeznaczono na inwestycje 10,5 miliarda koron. Dzięki poparciu spółki-matki NWR - OKD udało się pod kierownictwem dyrektora generalnego Klausa-Dietera Becka wyposażyć historycznie niedoinwestowane kopalnie w województwie morawsko-śląskim w najnowocześniejszą technikę ścianową i chodnikową; miliard zainwestowano w poprawę poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy, będące w strategii biznesowej firmy absolutnym priorytetem. Dzięki tym inwestycjom spółka może się śmiało porównywać z czołowymi światowymi producentami węgla.
W 2011 roku spółka OKD sprzedała 11,196 milionów ton węgla, wartość jej obrotów osiągnęła 45 miliardów koron. Zysk netto wyniósł 6,1 miliarda koron. Wartość kosztów kapitałowych spółki osiągnęła w 2011 roku ponad 4,5 miliarda koron, z czego prawie 2,8 miliarda przeznaczono na realizację górniczych programów rozwojowych i zakup maszyn.
W 2011 roku firma dawała pracę 17 803 osobom i zdecydowanie największym pracodawcą w województwie morawsko-śląskim. Przeciętne miesięczne zarobki jej pracowników osiągnęły wartość 36 498 koron, przekraczając mniej więcej o połowę regionalną średnią.Spółka nabyła dla swych kopalń nowe kompleksy ścianowe i chodnikowe, odznaczające się m.in. wysokim stopniem automatyzacji i wyższą wydajnością. Wyższa podporność obudów umożliwia prowadzenie wydobycia na większych głębokościach oraz podnosi poziom bezpieczeństwa dzięki lepszemu zabezpieczeniu stropu.
- Do dostaw tych maszyn nawiązują obecnie zmiana systemu logistyki oraz modernizacja wszystkich procesów w firmie, tak żeby inwestycje stały się podstawą długofalowej opłacalności i perspektywy - powiedział Klaus-Dieter Beck.
Pracownicy OKD wykonują swe zadania w bardzo trudnych warunkach, na głębokościach dochodzących do 1100 metrów pod ziemią. Zapewnienie im bezpieczeństwa jest kluczowym priorytetem spółki. Główny wskaźnik poziomu bezpieczeństwa LTIFR (częstość wypadków) obniżył się w ubiegłym roku o 10 procent - do 7,87 w porównaniu z 8,53 w roku 2010.
- Wdrożyliśmy wiele nowych środków bezpieczeństwa i systemów, na przykład monitorowanie poruszania się górników pod ziemią czy też centralny system kontroli i komunikacji. Do kolejnych praktycznych przykładów podnoszenia poziomu bezpieczeństwa należą dostawy nowoczesnych hełmów, wysokiej klasy butów roboczych ze stalowymi czubami czy lepszych ubrań ochronnych dla wszystkich górników - dodał Beck.
Nowoczesna technika, napływająca do kopalń OKD, wymaga wykwalifikowanego i wykształconego technicznie personelu. To doprowadziło do całościowej zmiany systemu kształcenia w firmie, kiedy to roczny czas szkoleń pracowników przedłużył się w okresie ostatnich czterech lat czterokrotnie - do 22 godzin w 2011 roku. W karwińskiej części zagłębia szkolenia odbywają się w nowoczesnych klasopracowniach Centralnego Ośrodka Edukacyjnego przy kopalni Darków, wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt dydaktyczny, w warunkach kopalni Pasków w centrum edukacyjnym przy tym zakładzie.
Spółka potrzebuje jednocześnie nowych pracowników o wysokich kwalifikacjach i specjalnych umiejętnościach, w regionie brakuje jednak ludzi z wykształceniem technicznym. Dlatego OKD wspiera edukację młodych w dziedzinie maszynoznawstwa i elektrotechniki. Po prawie dwudziestoletniej przerwie firma pomogła reaktywować system górniczego szkolnictwa zawodowego i w czerwcu 2012 roku zatrudniła pierwszych absolwentów tych kierunków w swych kopalniach.
W marcu spółka węglowa OKD przez przesłanie do Ministerstwa Środowiska RC właściwych dokumentów oficjalnie zainaugurowała proces legislacyjny, którego celem jest poszerzenie wydobycia kopalni Karwina o nowe rejony i przedłużenie żywotności kopalni na okres 2015-2035. Celem jest udostępnienie zasobów liczącym około 30 milionów ton węgla, przede wszystkim węgla koksowego. W chwili obecnej firma opracowuje kompletną dokumentację raportu środowiskowego (EIA) do oceny wpływu działalności górniczej na środowisko. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń można przyjąć, że proces ten zajmieokoło półtora roku, wydobycie mogłoby więc ruszyć najwcześniej w 2016 roku. W bieżącym roku spółka rozpoczęła negocjacje w sprawie roszczeń majątkowych właścicieli nieruchomości w Karwinie - Starym Mieście. Wydobycie wpłynie na życie ludzi w Orłowej - Wygodzie oraz częściowo również w Dąbrowie i Dziećmorowicach. Negocjacje z mieszkańcami tych gmin rozpoczną się w przyszłym roku.
Projekty rozwojowe są nieodzowne z powodu jednego z najpoważniejszych problemów regionu, którym jest wysokie bezrobocie. Spółka OKD jest największym pracodawcą w województwie, z eksploatacją węgla związane są kolejne dziesiątki tysięcy miejsc pracy w firmach zewnętrznych i kontraktowych w okolicy. Bezpośredni udział OKD w stopie zatrudnienia w regionie przekracza 4 proc., natomiast udział pośredni, to znaczy wliczając w to pracowników firm współpracujących z OKD, wynosi 7,5 proc. Tylko na zakup materiałów i akcesoriów spółka wydaje corocznie prawie 5 miliardów koron. Duża część jej dostawców to firmy z siedzibą na terenie regionu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
czescy gornicy maja fajne ubrania robocze,u nas dalej 19wiek.