Brygady - należącego do Kopeksu - Przedsiębiorstwa Budowy Szybów z Bytomia zameldowały o wykonaniu pierwszych czterech metrów pogłębiania szybu wentylacyjnego ČSA 2 w kopalni Karwina.
Zadanie jest realizowane przy pomocy robót strzałowych w dwumetrowych zabierkach. Przy pogłębianiu szybu pracuje aktualnie około 70 pracowników.
- Na ocenę przebiegu robót jest oczywiście za wcześnie. Najbardziej skomplikowana jest sprawa zharmonizowania potrzeb logistycznych oddziałów górniczych kopalni Karwina i oddziału Kopexu. Szczególnie podczas robót strzałowych ruch w szybie musi być ograniczany. Priorytet ma zawsze bezpieczeństwo ludzi - wyjaśnia kierownik działu inwestycji karwińskiej kopalni węgla kamiennego Tadeusz Konieczny.
Celem inwestycji, której koszt sięga setek milionów koron, jest otworzenie kolejnego, 12. poziomu wydobywczego. Jego budowa umożliwi standardowe przewietrzanie, odwadnianie i klimatyzowanie wyrobisk ścianowych w 11. partii pola górniczego, urabianych obecnie podpoziomowo. Ułatwi ponadto transport ludzi i sprzętu i rozwiąże inne kwestie produkcyjne. To z kolei przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy na dole - wyjaśniają eksperci z OKD.
Przez uruchomienie poziomu 12. zostaną jednocześnie stworzone podstawowe warunki do kontynuowania działalności górniczej w rozwojowych rejonach kopalni Karwina.
- Głębokość szybu ČSA 2 od zrębu sięgała przed rozpoczęciem robót 957,9 metra. Pogłębiony zostanie o 310,55 metrów, co oznacza, że jego ostateczna głębokość będzie wynosiła 1268 metrów z małym hakiem. Po wybraniu materiału skalnego na dno wyłomu opuszczany jest specjalny metalowy szablon i szyb jest betonowany. Grubość betonowej obudowy wynosi jeden metr - poinformował Konieczny.
Przygotowania do pogłębienia szybu ČSA 2 rozpoczęto w grudniu 2011 roku. Obok opracowania dokumentacji projektowej obejmowały one na przykład drążenie przekopu i komory na maszynownię, budowę węzła betoniarskiego w poziomie 10. oraz podział dolnej części szybu na stanowisko pracy firmy Kopex i część wyposażoną w urządzenie szybowe, pozostawioną do potrzeb oddziałów górniczych na 11. poziomie ruchu ČSA kopalni Karwina.
- Wszystkie te prace zakończono zgodnie z harmonogramem we wrześniu. Cała realizacja budowy powinna trwać 48 miesięcy, to znaczy, że szyb powinien być gotowy w roku 2015. Wtedy powinniśmy uroczyście przeciąć wstęgę - podsumował Tadeusz Konieczny.
Szyb będzie jednym z najgłębszych w regionie środkowoeuropejskim i najgłębszym w Czechach. Jego dno będzie się znajdywało na głębokości 1034,50 m pod poziomem morza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kghm dolnyśląsk ok 1400metrów szyb bodajże SG2