W zabytkowym kompleksie górniczo-hutniczym w Siemianowicach Śląskich dyskutowano w środę (17 października) o problemach górnictwa w ramach pierwszego dnia konferencji "Silesia Innovatica 2012". Jej głównym organizatorem jest firma Elmech Kazeten. Swoje osiągnięcia zaprezentowały znane na polskim i światowym rynku górniczym marki: Sandvik i EMAG.
Sporo miejsca w dyskusji poświęcono nowoczesnym urządzeniom klimatyzacji podziemnych wyrobisk górniczych. Zastanawiano się również nad zmianami w dziedzinie ustawy o zamówieniach publicznych, która zdaniem wielu przedsiębiorców jest hamulcem postępu i innowacyjności w górnictwie.
- Na pewno jest możliwość wykorzystywania procedur innych niż przetarg nieograniczony, na przykład z trybu negocjacji z ogłoszenia. Szkoda, że przedsiębiorcy nie sięgają po nie. Kryterium ceny pozostaje wciąż ważniejsze niż inne czynniki. Pewnie jest to efekt takiego, a nie innego nastawienia do problemu, jaki prezentuje Urząd Zamówień Publicznych, a także orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, jako organu właściwego do rozpoznawania odwołań wnoszonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Brak jest czytelnych kryteriów oceny, o które mogliby oprzeć się zamawiający, żeby nie narażać się na zarzut naruszenia zasady uczciwej konkurencji - wyjaśniała Katarzyna Zajas-Aydogan z kancelarii prawniczej Łatała w Wspólnicy z Krakowa.
O doświadczeniach w dziedzinie synergii pomiędzy Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie a przedsiębiorcami mówił dr inż. Marek Borowski, wykładowca uczelni.
- Współpracujemy z wieloma firmami. Dzięki temu nasi naukowcy i studenci mogą na bieżąco śledzić zapotrzebowanie rynku na maszyny i urządzenia, próbować własnych sił jako konstruktorzy - zwrócił uwagę Borowski.
Warto dodać, że firma Elmech Kazeten ufundowała roczne stypendium dla studenta, który w sposób najbardziej kreatywny zaprezentował swoje umiejętności w dziedzinie górnictwa. Jest nim Łukasz Kudla, student IV roku górnictwa i geoinżynierii AGH. Wykonał on projekt wentylacji kombinowanej o założonych danych wyjściowych do stosowania w kopalni węgla kamiennego.
- Chcemy popierać takich zdolnych ludzi. To jest również przejaw synergii pomiędzy nauką a biznesem - podkreślił Artur Kowalczyk, prezes zarządu Elmech Kazeten.
W trakcie konferencji wręczono również statuetkę Wirtuoza Biznesu Roku 2012 przyznaną przez Polską Organizację Biznesu i Przedsiębiorczości. Przypadła ona w udziale Joannie Strzelec-Łobodzińskiej, prezes Kompanii Węglowej. W imieniu szefowej największej w Europie spółki wydobywającej węgiel kamienny odebrał ją Leszek Kloc, dyrektor Pionu Produkcji KW.
W czwartek (18 października) debata przeniesie się do Huciska w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie uczestnicy konferencji będą dyskutować problemy innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa pracy w kopalniach.
.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.