Z okazji międzynarodowego spotkania Reduced Enrichment for Research and Test Reactors (RERTR 2012), zorganizowanego przez amerykański Department Energii w Warszawie w dniach 14-17 października, Areva Cerca podpisała kontrakt na dostawę 62 elementów paliwowych z niskowzbogaconym uranem (LEU - Low Enrichment Uranium) dla polskiego reaktora badawczego Maria - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.
Zestawy paliwowe typu LEU pozwolą zabezpieczyć potrzeby reaktora Maria, znajdującego się w Narodowym Centrum Badań Jarowych w Świerku, w celu kontynuacji udanego procesu przejścia reaktora z wysokowzbogaconego paliwa (HEU - High Enrichment Uranium) na paliwo niskowzbogacone (LEU).
"Areva Cerca jest dumna, że wraz z amerykańskim partnerem Battelle Energy Alliance może znacząco przyczynić się do powodzenia ambitnego programu Narodowego Centrum Badań Jądrowych, mającego na celu przestawienie reaktora Maria na użycie paliwa LEU - podkreślił prezes Areva Cerca, Alain Gauvin.
Ta nowa umowa świadczy o zaufaniu polskiego NCBJ do naszego niskowzbogaconego paliwa, a przed Areva cerca otwiera ogromne perspektywy dostarczania rozwiązań dla konwersji HEU/LEU na całym świecie - dodał Gauvin.
Nowa umowa jest wynikiem trwającej od 2010 r. owocnej współpracy NCBJ i Areva na rzecz konwersji paliwa jądrowego reaktora Maria na paliwo typu LEU.
W ramach programu Global Threat Reduction Initiative (GTRI), amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA), NCBJ i Areva podpisały pierwszą umowę dotyczącą produkcji niskowzbogaconego paliwa odpowiedniego dla reaktora badawczego Maria, a pomyślne umieszczenie dwóch prototypów LEU w rdzeniu reaktora zainicjowało proces konwersji.
Po potwierdzeniu dobrych parametrów prototypów w 2010 r., dzięki aktywnemu wsparciu ze strony NNSA w ramach wspomnianego programu, w 2011 r. NCBJ, Battelle Energy Alliance Llc i Areva Cerca podpisały pierwszą umowę na dostawę pierwszych 25 standardowych elementów paliwowych typu LEU dla reaktora badawczego.
Pierwsze zestawy paliwowe dostarczono w tym roku, a premierowy załadunek do rdzenia reaktora Maria odbył się we wrześniu, otwierając kluczowy etap procesu konwersji paliwa w reaktorze.
Po dwóch latach gruntownego testowania zestawów z nowymi elementami paliwowymi zaprojektowanymi specjalnie dla reaktora badawczego Maria przez Areva Cerca, przyznaliśmy firmie ten nowy kontrakt, ponieważ wykazała, że posiada kluczowe kompetencje i wiedzę ekspercką, niezbędne do realizacji tak wymagającego zadania. Cieszymy się z kontynuacji tej efektywnej współpracy w ramach tego projektu - powiedział dyrektor NCBJ, Grzegorz Wrochna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.