Dzięki rządowemu programowi Inwestycje Polskie moglibyśmy zorganizować finansowanie na budowę nowych gazociągów w Polsce, w tym budowę połączeń gazowych Polska-Czechy i Polska-Słowacja - mówi prezes Gaz-System Jan Chadam.
Obecnie Gaz-System realizuje projekt budowy ponad 1000 km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstają w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn i Gustorzyn-Odolanów). Mają być gotowe do końca 2014 r.
Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego mają być nowe gazociągi w ramach wspieranego przez Unię Europejską tzw. gazowego korytarza północ-południe, który połączy budowany obecnie terminal LNG (skroplonego gazu) w Świnoujściu, przez południową Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, z planowanym terminalem w Chorwacji na wyspie Krk.
- W tym celu planujemy w latach 2014-2017 wybudować kolejne prawie 1000 km gazociągów. Wartość tych inwestycji szacowana jest na 4,5-5 mld zł. Możliwość sfinansowania tych inwestycji w ramach rządowego programu Polskie Inwestycje znacznie ułatwiłoby pozyskanie kapitału na ich realizację - powiedział Chadam.
Wyjaśnił, że w ramach nowego programu inwestycyjnego w zachodniej Polsce ma powstać 7 nowych gazociągów o łącznej długości około 460 km.
- Przedłużeniem tego systemu mogłoby być połączenie Polska - Czechy o dużej przepustowości i długości około 60 km. System przesyłowy w kraju zostałby rozbudowany także w kierunku wschodnim, co umożliwi przesył gazu przez Podkarpacie i na Słowację z wykorzystaniem połączenia Polska - Słowacja. Ta część programu obejmuje budowę 4 gazociągów o długości około 420 km - zaznaczył.
Chadam uważa, że w ramach programu mogłaby zostać sfinansowana także budowa trzech tłoczni gazu w zachodniej i centralnej części Polski oraz modernizacja już istniejących.
Jak dodał, Gaz-System mógłby skorzystać z programu Inwestycje Polskie w jeden z trzech możliwych sposobów:
- Pierwszym z nich jest inwestycja gotówkowa spółki należącej do Skarbu Państwa, na przykład poprzez objęcie akcji lub udziałów w spółce celowej, powołanej do zrealizowania konkretnego projektu inwestycyjnego - powiedział. Wyjaśnił, że takie rozwiązanie będzie uzasadnione, jeśli Gaz-System nie będzie posiadał wystarczających środków finansowych, które umożliwią realizację projektu.
- Każdy projekt musi posiadać określony poziom kapitałów własnych, by na pozostałą część można było pozyskać finansowanie dłużne - poprzez kredyt, emisję obligacji czy inne instrumenty rynku finansowego. Najczęściej bywa to 20-50 proc. całości finansowania, ale to zawsze zależy od konkretnego projektu. Im projekt bardziej wiarygodny, obarczony mniejszym ryzykiem, tym wyższa skłonność rynku do zaakceptowania wyższego poziomu długu i tym niższy poziom niezbędnego kapitału własnego - powiedział.
Drugim sposobem skorzystania z Inwestycji Polskich jest kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, a trzecim - uzyskanie poręczenia ze strony BGK na pozyskanie pieniędzy z rynku.
- Dalsza rozbudowa systemu przesyłowego i budowa kolejnych nowych gazociągów to konieczność. Wynika to z potrzeb polskiej gospodarki, budowy elektrowni, rozbudowy zakładów chemicznych. Bez tych inwestycji rozwój przedsiębiorstw w tych branżach nie będzie możliwy. Zaniedbania w tym zakresie są ogromne i jeśli chcemy rozwijać polską gospodarkę, musimy je zniwelować - uważa Chadam.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.