Kampania przeciwko umowom śmieciowym i stanowisko ws. ustawy o zgromadzeniach publicznych - to najważniejsze zagadnienia, jakimi zajmie się na rozpoczętym we wtorek (16 października) w Koszalinie dwudniowym posiedzeniu Komisja Krajowa NSZZ Solidarność.
Związkowcy przeanalizują również sytuację w poszczególnych regionach i branżach. Posiedzenie komisji poświęcone będzie także przygotowaniom do zaplanowanego na koniec listopada Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się w Kielcach.
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda powiedział we wtorek dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad, że "kampanii przeciwko umowom śmieciowym nie będzie można nie zauważyć".
- Śmieciówki nie zostały wprowadzone w obszar naszego życia w momencie kryzysu. Pracodawcy z nich korzystali także, jak w Polsce było PKB na poziomie 5-6 proc. Pracodawcy szukają wytłumaczenia, aby pracownik był dla nich jak najtańszy. (...) Pracodawcy uważają, że pracownicy powinni pracować za darmo, bo to się z punktu ekonomicznego opłaca najbardziej i codziennie jeszcze im dziękować za to, że w ogóle mogą mieć jakąkolwiek pracę. Nie tędy droga - powiedział Duda.
Szczegóły kampanii mają być ujawnione 29 października na konferencji w Gdańsku.
Duda podtrzymał w rozmowie z dziennikarzami zapowiedź zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego podpisanej 4 października br. przez prezydenta ustawy o zgromadzeniach publicznych. Jak powiedział, Komisja Krajowa ma przyjąć w tej sprawie stanowisko. Sama skarga - jak dodał - ma być złożona w "jak najszybszym terminie".
- Uważamy, że ta ustawa, przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta, jest takim samym bublem prawnym jak ustawa, którą zaskarżyliśmy półtora roku temu o tzw. Święcie Trzech Króli, która została przez Trybunał Konstytucyjny wyrzucona do kosza - dodał Duda.
Przed obradami przewodniczący NSZZ "Solidarność" i grupa związkowców wzięli udział w otwarciu plenerowej wystawy "Stan wojenny w województwie koszalińskim. Internowania - codzienność - manifestacje".
Wystawę przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz NSZZ Solidarność Region Koszaliński "Pobrzeże". Prezentowane są na niej zdjęcia dokumentujące stan wojenny, w tym m.in. pokazujące rozpędzenie przez ZOMO dużej manifestacji, jak odbyła się 31 sierpnia 1982 r. na placu przed ratuszem w rocznicę Porozumień Sierpniowych.
Tablice ze zdjęciami ustawiono koło koszalińskiej katedry. Ekspozycja będzie prezentowana do końca bieżącego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niech Związek dołączy do akcji WYZWOLENIA. Jeżeli nie chcesz by duch przysłowiowego sędziego Milewskiego z Gdańska zagościł w TK, wyślij wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. przystąpienia do postępowania ws. wniosków "Solidarności" i OPZZ dot. zbadania zgodności z konstytucją przedłużenia wieku emerytalnego oraz żądania wyznaczenia terminu rozprawy. Im więcej będzie wniosków złożonych, tym trudniej będzie odrzucić skargi obu Związków. Wzór na stronie: Stowarzyszenia NSZZ "Wyzwolenie".