W Głównym Instytucie Górnictwa realizowany jest strategiczny projekt badawczy "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach", finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem jest opracowanie rozwiązań organizacyjnych i technicznych, których wdrożenie przyczyni się do minimalizacji zagrożeń i zwiększenia bezpieczeństwa pracy w kopalniach.
Tematy zadań badawczych są zgodne z zaleceniami komisji, która w latach 2000-2010 na zlecenie prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wyjaśniała przyczyny i okoliczności zaistniałych w tym czasie wypadków w kopalniach. Jest to ważny projekt również dlatego, że jego wyniki mogą mieć ogromne znaczenie w organizacji pracy w kopalniach podziemnych i mogą być wdrożone w postaci konkretnych zapisów w przepisach górniczych i zasadach, związanych z projektowaniem i prowadzeniem robót górniczych. Rozszerzanie działalności profilaktycznej jest też reakcją na rosnącą rolę ludzkich błędów w przyczynach większości wypadków.
Projekt obejmuje obecnie osiem zadań badawczych, dotyczących m.in. zagrożenia metanowego, pożarowego i ratownictwa górniczego, których liczba zwiększona zostanie do dwunastu. Główny Instytutu Górnictwa jest liderem trzech zadań badawczych, realizowanych wspólnie z innymi jednostkami, pod tytułem:
- opracowanie nowej kategoryzacji zagrożeń naturalnych w podziemnych zakładach górniczych wraz z jej doświadczalną weryfikacją;
- opracowanie zasad projektowania robót górniczych w warunkach występowania skojarzonego zagrożenia metanowo-pożarowego w aspekcie systemów przewietrzania w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny;
- opracowanie systemu gazometrycznego, powodującego natychmiastowe wyłączenie energii zasilającej maszyny i urządzenia w przypadku nagłego wypływu metanu ze zrobów do wyrobisk eksploatacyjnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe skąd na te "badania" pieniądze - sami przyczyniacie się do obniżenia opłacalności wydobycia. Wypadki były, są i będą, a jak to jest załatwiane i jak dochodzi do tych cięższych wiemy od 100 lat. Wydawajcie dalej kase wy BHP-owskie pasibrzuchy, u was 140 kilo i oporność działania mózgu to norma - gorzej że ja na to musze robić.
bez obrazy... Żygać się chce...