Oto kolejne komentarze piątkowego tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska. Marek Goliszewski prezes Business Centre Club i zarazem przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC zaznaczył w swym oświadczeniu, że premier słusznie położył akcent na działania gospodarcze.
"Z zapowiedzi wynika, że chodzi o przygotowanie społeczeństwa na nadchodzący kryzys (2013-2015) i trudne czasy, a priorytetem będzie: utrzymanie wzrostu gospodarczego poprzez inwestycje i utrzymanie miejsc pracy. Przedsiębiorcy spodziewali się jednak przemówienia premiera odnoszącego się do pierwszego i drugiego expose oraz zapowiedzi kontynuowania tych działań, które nie zostały dotąd zrealizowane. Podanie dat ich realizacji. Tego nie było"- stwierdza Goliszewski.
Czego według ekspertów BCC zabrakło i co należy ocenić negatywnie:
• Zabrakło informacji, jak i kiedy rząd będzie redukować deficyt finansów publicznych. Dalej nie wiemy co z wydatkami sztywnymi i ogromnym deficytem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, KRUS-u.
• Mało było również odniesienia do ludzi, którzy tworzą miejsca pracy i przynoszą budżetowi podatki. Premier nie dotknął problemów przedsiębiorczości - olbrzymiej biurokracji, nie zdementował pogłosek o podwyższeniu CIT, PIT i VAT oraz składki rentowej. W kwietniu br. minister Rostowski zapowiedział przecież wzrost stawki VAT. Chcielibyśmy wiedzieć, czy nie będzie nieoczekiwanego podniesienia stawek podatkowych?
• Trudno uznać za zadowalające rozwiązania rządowe dotyczące zatorów płatniczych. Rząd poszedł w dobrym kierunku, ale propozycje powinny objąć wszystkie firmy, a nie tylko te generujące obrót 1,2 mln euro. W maju br. BCC przekazał Ministerstwu Finansów i Ministerstwu Gospodarki rekomendacje w sprawie ograniczania zatorów płatniczych, w których jednym z postulatów było zastąpienie memoriałowej metody rozliczania podatków metodą kasową w odniesieniu do wszystkich podmiotów gospodarczych.
• Zabrakło deklaracji w sprawie likwidacji przywilejów emerytalnych i opodatkowania rolników?
• Niepokojące jest wskazanie przez premiera jako źródła inwestycji rządowych pieniędzy spółek Skarbu Państwa. Czy oznacza to drenaż tych firm?
• Zapowiedzi premiera w sprawie wsparcia dla rodzin to fragmentaryczna wizja polityki prorodzinnej. Premier nie powiedział, ile będzie kosztowało wydłużenie urlopu macierzyńskiego.
• Wskazanie zamożnych jako autorów łamania prawa bez podania szczegółów, to populizm i polityka.
Pozytywnie eksperci z BCC odczytują:
• Zapowiedź, że umowy zwane śmieciowymi nie zostaną dodatkowo opodatkowane. Premier podkreślił, że są to umowy ratunkowe, i w trudnych czasach dają potrzebne miejsca pracy i pieniądze na utrzymanie rodzin.
• Odblokowanie inwestycji centralnych i regionalnych w ważnych dla gospodarki obszarach (infrastruktury drogowej, kolei), pobudzających przedsiębiorczość, tworzących nowe miejsca pracy i wzrost wynagrodzeń. Także Inwestycje w poszukiwanie i eksploatację gazu łupkowego.
• Dobrze, że dostrzeżony zostały problemy rodzin i bilansu demograficznego, który może być w przyszłości główną barierą rozwojową Polski.
• Postawienie na efektywność działania Urzędów Pracy.
• Przeznaczenie większych środków na bezpieczeństwo obywateli, tj. policję i wojsko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wielkie mi halo! Zastanówcie się czasami nad sobą zamiast komentować zachowanie innych. Spójrzcie najpierw na siebie, później na innych.
Witam jestem nowy na forum
Popieram przed mówcę
Mój ostatni przedmówca trafił w setkę! Zgadzam się ze wszystkim co powyżej.
Nie wiem doprawdy skąd u Was takie negatywne opinie. Sama/sam korzystam z usług tej firmy od wielu lat i nigdy nie zostałam potraktowana źle.
Fajne forum, z wieloma ciekawymi wątkami. Na pewno wrócę tu jeszcze nieraz.
Serdecznie witam wszystkich forumowiczów, jestem nowy w temacie proszę wyrozumiałość