Guenter Verheugen, były komisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia oraz były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, pełniący jednocześnie funkcję komisarza ds przedsiębiorstw i przemysłu wierzy, że górnictwo w Europie ma przyszłość. W wywiadzie dla periodyku NWR "Open Mine" pytany o perspektywy tej branży przemysłu odpowiada:
- Cóż, górnictwo nie ma wielkiej przyszłości w Niemczech, ale w innych krajach Europy Środkowej jak najbardziej. Uważam, że byłoby absurdem, gdybyśmy mieli zamykać własne kopalnie po to, aby kupować węgiel z Chin i innych części świata...Wierzę w przyszłość górnictwa w Europie, ale w połączeniu z czystymi technologiami węglowymi. Myślę, że bez takich technologii nie będzie akceptacji dla górnictwa - wyjawia Verheugen.
Zabierając głos w sprawie technologii CCS były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zauważa, że w tej dziedzinie postęp jest zbyt wolny.
- CCS jest ważny nie tylko dla UE i naszych niezwykle ambitnych celów - wiemy już, że węgiel kamienny będzie najważniejszym źródłem energii dla świata przez kolejne dziesięciolecia.
Wkład jaki Europa może wnieść w obniżenie emisji i walkę ze zmianami klimatycznymi jest niezwykle mały, jeśli więc naprawdę chcemy mieć swój wkład w obniżenie emisji dwutlenku węgla, o wiele bardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby opracowanie takiej nowej technologii i jej odsprzedanie innym krajom świata, w tym Indiom i Chinom.
Przyznaje również, że koszty CCS są wysokie.
- Nie rozważam tutaj kosztów, które są oczywiście niezwykle wysokie, ale musimy też wziąć pod uwagę efektywność technologii CCS. O wiele bardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby opracowanie technologii, które umożliwiłyby nam wykorzystanie tych paliw w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu. Nie wiem, czy będziemy w stanie to osiągnąć,
ale uważam, że jesteśmy relatywnie blisko. Tak więc mamy szanse i w mojej ocenie byłoby rzeczą pożądaną, abyśmy skoncentrowali nasze wysiłki na opracowaniu tych technologii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.