- Informacja rządu, która doczekała się nazwy "drugie expose" jest po roku rządów koalicji informacją niezbędną. Rok 2013 będzie rokiem trudnym nie tylko dla Polski. Jest w nim więcej znaków zapytania niż pewności dla rozwoju gospodarki. Polska dzięki umiejętności elastycznego działania potrafiła inaczej niż większość krajów przejść ten trudny rok - rozpoczął swoje wystąpienie w Sejmie, w piątek, 12 października premier Donald Tusk.
Obecni na sali Sejmu byli m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
- Wiem z doświadczenia premiera, ale i opozycjonisty, że władza, która trwa pięć lat może rozczarować(...)Ważne jest odbudowywanie zaufania(...)Codzienne sprawy zwykłych Polaków mogą iść w dobrym kierunku - stwierdził premier odnosząc się do zamiaru złożenia wniosku o wotum zaufania.
- Naczelny cel władzy - skutecznie chronić przed skutkami kryzysu. Rok ten był inwestycją, abyśmy po roku mogli powiedzieć, że nie wpuściliśmy i nie wpuścimy kryzysu do naszych bram(...)Szczegółowe sprawozdania z działań każdego z resortów zostaną zaprezentowane na konferencjach prasowych, które odbędą się w najbliższym czasie - zapowiedział premier.
Wśród planów na nadchodzące lata, premier rozpoczął od kwestii związanych z energetyką i infrastrukturą.
- Kiedy mówimy o wzroście gospodarczym i przeskoczeniu pułapki jaką przygotował kryzys gospodarczy, kluczowe jest znalezienie możliwości finansowania i rozwoju w roku 2013. Decyzje, jakie mają - zdaniem premiera - zapewnić Polakom bezpieczeństwo.
Jak poinformował, spółki z udziałem Skarbu Państwa, a także rząd podejmują decyzję o inwestycjach na szeroką skalę w sektorze energetycznym, zaplanowane na siedem lat.
- Kontynuujemy wielki program bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. W wielkie przedsięwzięcia zaangażowane będą tysiące osób. Mówię o budowie bloków energetycznych, gazociągu, rozbudowa terminalu naftowego w Gdańsku - wyliczał premier.
Donald Tusk mówił też o kwestii gazu łupkowego.
- Wiemy jakie nadzieje wiążą Polacy z naszym, narodowym źródłem energii. Gaz łupkowy to także bezpośrednie inwestycje skarbu państwa(...)Ustawa o gazie łupkowym ma być zabezpieczeniem dla wszystkich polaków, dlatego będę się zwracał do wszystkich sił politycznych z prośbą o zaangażowanie w projekt ustawy. Razem powinniśmy się skupić nad tym projektem - stwierdził.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Chyba "Polaków", a nie "polaków"