Ponad tysiąc osób chce sprawdzić się (jak na razie) w znajomości ortografii. Kto jest w Polsce w tej materii najlepszym okaże się w piątek 21 października w Centrum Kultury Katowice.
Dyktando ogólnopolskie wymyśliła w 1987 r. ówczesna dziennikarka Polskiego Radia Katowice Krystyna Bochenek, późniejsza senator RP i wicemarszałek Senatu RP VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku (2005, 2006), gromadząc za każdym razem po kilka tysięcy osób. Od 2006 roku Dyktando organizowane było przez Instytucję Kultury Estradę Śląską, a obecnie przez Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.
Oprócz prestiżowego tytułu Mistrza Polskiej Ortografii laureaci Ogólnopolskiego Dyktanda otrzymują nagrody rzeczowe lub pieniężne. Pierwszymi nagrodami w przeszło dwudziestoletniej historii konkursu były książki. Zwycięzcom kolejnych edycji dyktanda wręczano kluczyki do samochodów lub czeki o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tym roku na mistrz dostanie czek wartości 30 000 zł.
W tym roku w jury konkursu zasiądą:
• prof. dr hab. Walery Pisarek - przewodniczący Jury - językoznawca i prasoznawca. Specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki;
• prof. dr hab. Andrzej Markowski - autor tekstu dyktanda - dyrektor Instytutu Języka Polskiego;
• prof. dr hab. Jerzy Bralczyk - specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki;
• prof. dr hab. Edward Polański - nawca współczesnej polszczyzny i kodyfikator polskiej ortografii, badacz problemów dydaktyki i języka;
• ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna - astępca dyrektora Instytutu Liturgicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Dyktando można pisać nie tylko będąc w katowickim Centrum, ale także za pośrednictwem komunikatora GaduGadu. Wygrywa, oczywiście, w każdym przypadku ten, który popełni, jak najmniej błędów.
Z drugiej strony - pół żartem, pół serio - błędy ortograficzne nie powodują... nieczytelności przekazu. Wystarczy przeczytać poniższy tekst, by się o tym przekonać:
"Klasufka pod dyktando interpónkcj i ortografi? Jósz 21 paśdziernika w centróm kóltóry katowice kolejnyh pszynajmniej 1000 ohotnikuf sprawdzi swojom znajomoś jenzyka polskiego. Miszcz otżyma 30 000 zł. Morzna jednak załorzyć, że tenktury zrobi tle błenduw, ilejest w tym kawałkó, to dostanie figezmakiem a nie tak warzkie wyrurznienie".
Więcej o kolejnej edycji Ogólnopolskiego Dyktanda na konkursowej stronie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.