We wtorek (9 października) Rada Ministrów, na wniosek wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, przyjęła 31 propozycji, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu gospodarki. Rozwiązania mają poprawić płynność finansową przedsiębiorców, ograniczą zatory płatnicze w gospodarce oraz zwiększą dyscyplinę płatniczą między firmami. Z badań ministerstwa wynika, że suma rocznych obciążeń administracyjnych wynosi ok. 2,9 proc. PKB.
Projekt wprowadza uproszczenia w systemie podatkowym oraz przepisy zwiększające pewność działania przedsiębiorców, dzięki jawności interpretacji wydawanych przez organy publiczne. Propozycje zmian prawa podatkowego zostały uzgodnione z Ministerstwem Finansów, zwłaszcza w odniesieniu do instytucji kosztów uzyskania przychodów, tzw. ulgi na złe długi oraz neutralności podatku VAT dla podatnika. W projekcie proponujemy także dalsze ograniczanie obowiązków informacyjnych, co zdecydowanie ułatwi kontakty przedsiębiorców z organami administracji. Jest to również wyraz zaufania państwa do przedsiębiorców. Zmniejszenie obciążeń w tym zakresie ograniczy koszty dopełniania procedur administracyjnych, a tym samym koszty wykonywania działalności gospodarczej w Polsce.
Projekt zawiera propozycje zmian przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Gospodarki, m.in. we współpracy z organizacjami zajmującymi się gospodarką oraz regionalnymi izbami gospodarczymi, stosownie do wytycznych, które są zawarte w art. 20 Konstytucji (Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej).
Realizacja założonych celów projektowanego aktu wymaga wprowadzenia zmian w kilkunastu ustawach. Minister gospodarki planuje wniesienie projektu odpowiedniej ustawy pod obrady rządu jeszcze w październiku br.
Ministerstwo gospodarki informuje, że po przyjęciu przez Radę Ministrów obecnych założeń trzeciej już ustawy deregulacyjnej, kontynuowane będą prace nad projektem założeń do czwartej ustawy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.