Connie Hedegaard - komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu - zainaugurowała w poniedziałek (8 października) ogólnoeuropejską kampanię komunikacyjną we współpracy z ponad 70 organizacjami z całej Europy. Kampania, której przyświeca hasło "Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada", ma na celu położenie nacisku na praktyczne rozwiązania związane z debatą w sprawie zmiany klimatu oraz wykazanie, że działania dotyczące klimatu mogą zwiększyć dobrobyt i przynieść korzyści gospodarcze obywatelom Europy - informuje portal nettg.pl biuro prasowe Komisji Europejskiej w Warszawie.
Co ciekawe, nie ma w nim już mowy o konieczności likwidacji sektora węglowego, za to jest o grzaniu ciepłem ludzkich ciał.
W całej Europie można znaleźć wiele przykładów inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie klimatu prowadzących do ograniczenia zanieczyszczenia CO2 i poprawy jakości życia Europejczyków. Przykładowo na dworcu głównym w Sztokholmie wykorzystuje się ciepło ciał pasażerów do ogrzania pobliskiego biurowca. Prowadzi to nie tylko do ograniczenia emisji, ale także zmniejszenia rachunków za energię dla tego budynku o 20-25 proc. Duńska szkoła Gedved w miejscowości Horsens oszczędza rocznie 30 tys. euro dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Zaoszczędzone kwoty wydaje się na poprawę edukacji.
Podobne rozwiązania przynoszące korzyści wszystkim zainteresowanym - pozwalające na uzyskanie oszczędności pieniędzy, czasu i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych - są głównym celem kampanii komunikacyjnej, którą komisarz Hedegaard zainaugurowała w londyńskim ratuszu.
Strona internetowa kampanii będzie wkrótce dostępna we wszystkich 23 językach UE. Ma się stać platformą, na której obywatele, przedsiębiorstwa i grupy lokalne będą mogli przedstawiać, promować i omawiać rozwiązania służące ograniczeniu emisji oraz uczestniczyć w ogólnoeuropejskim konkursie na najlepsze i najbardziej oryginalne rozwiązanie.
W latach 2012-2013 zorganizowane zostaną imprezy poświęcone kampanii w różnych państwach członkowskich, w tym w Bułgarii, Polsce, Portugalii i we Włoszech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.