W środę, 3 października na kanale nadzoru górniczego na YouTube pojawiła się kolejna animacja, promująca nowoczesne urządzenia poprawiające komfort i bezpieczeństwo pracy w górnictwie węgla kamiennego - informuje urząd w komunikacie nadesłanym do portalu górniczego nettg.pl.
W sierpniu 2012 r. prezes WUG apelował do przedsiębiorców górniczych o unowocześnienie i mechanizację najniebezpieczniejszych robót. Jedną z nich jest rabowanie (czyli demontaż) obudowy chodnikowej za linią zawału eksploatowanych ścian prowadzony siłami ludzkich rąk.
Od stycznia do września br. podczas tego typu prac w podziemnych zakładach górniczych doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. W 2011 r. także podczas rabowania ścian dwóch górników straciło życie. Scenariusz tako typu tragicznych zdarzeń jest podobny: poszkodowani przebywając w miejscu prowadzonego rabunku, zostali przysypani i przegnieceni do spągu wyrobiska, w wyniku niekontrolowanego opadu skał stropowych.
- Można takich wypadków uniknąć wprowadzając do stosowania urządzenie typu UDR -MAMUT-400 - informuje WUG.
Jak ono funkcjonuje przedstawia animacja, którą zobaczyć można pod adresem: www.youtube.com/WyzszyUrzadGorniczy.
Producentem urządzenia do rabowania łuków obudowy UDR-Mamut-400 jest SIGMA SA, która udostępniła WUG prezentowaną animację.
- Najważniejszym atutem górniczego Mamuta jest to, że przyczynia się do poprawy poziomu bezpieczeństwa podczas prowadzenia tych prac. Eliminuje konieczność przebywania górników w bezpośrednim sąsiedztwie rabowanej obudowy. Ponadto umożliwia podparcie likwidowanej obudowy, demontaż zamków, a następnie jej zrabowanie i przetransportowanie pod zabudowany strop wyrobiska. Konstrukcja urządzenia pozwala na samobieżne przesuwanie się wzdłuż wyrobiska za pomocą siłownika przekładkowego - czytamy w komunikacie WUG.
MAMUT-400 funkcjonuje już w dziewięciu polskich kopalniach. Najwcześniej wprowadzono to urządzenie w kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do Kompanii Węglowej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku jego użyteczność poznają załogi kolejnych kopalń
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.