Od 1 października będzie można pod akcją zbierania podpisów poparcia dla Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Zawieszenie pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej". Akcję zainaugurowano w gmachu Sejmu, w piątek 28 marca.
Podczas konferencji swoje podpisy pod deklaracją poparcia Inicjatywy złożyli członkowie Polskiego Komitetu EIO oraz zespołu poselskiego "Pakiet, Stop". Poza zbiórką podpisów w formie papierowej, akcja będzie również prowadzona za pośrednictwem strony internetowej, która ruszy w ciągu kilku najbliższych tygodni.
- Cieszę się, że nasze wieloletnie starania w sprawie europejskiego pakietu klimatyczno-energetycznego odniosły skutek. Europejska Inicjatywa Obywatelska jest ostatnim instrumentem, który może powstrzymać ten groźny dla polskiego rynku pracy i dla polskiej gospodarki pakiet - powiedział w Sejmie Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, członek Polskiego Komitetu EIO.
Oprócz przedstawicieli Solidarności i Solidarnej Polski, do Polskiego Komitetu EIO weszli również liderzy OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Natomiast do zespołu poselskiego "Pakiet, Stop" swój akces zgłosili parlamentarzyści z wszystkich partii politycznych poza Ruchem Palikota. - Co bardzo istotne, wokół sprawy pakietu klimatyczno-energetycznego oraz jego wpływu na polską gospodarkę zaczyna się, mimo różnych podziałów, tworzyć polityczny konsensus. - powiedział Ludwik Dorn, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu EIO.
Podczas konferencji inaugurującej Inicjatywę w Polsce zaprezentowano raport Instytutu Kościuszki i firmy Ernst & Young. Raporty stanowią analizę porównawczą skutków wdrażania polityki klimatycznej w Polsce i w wybranych krajach UE. Zawierają kompleksowe zestawienie pośrednich i bezpośrednich skutków krótko- i długoterminowych oraz szersze spojrzenie na założenia polityki klimatycznej. Oto niektóre wnioski wynikające z raportów:
• bilans kosztów i korzyści związanych z pakietem klimatycznym dla większości krajów jest negatywny (głównie kraje Europy Środkowo-Wschodniej), z nielicznymi wyjątkami (np. Szwecja i Austria);
• wdrażanie polityki klimatycznej UE powoduje spadek PKB Polski o 19 - 37 mld EUR w latach 2011-2020, korzyści mogą wynieść 4 - 7 mld EUR;
• w latach 2013-2020 polska gospodarka zostanie obciążona znacząco wyższymi cenami energii elektrycznej, co będzie bezpośrednim skutkiem funkcjonowania ETS po 2013 roku, a dalsze obciążenia powoduje wzrost cen ciepła i innych towarów.
Raportujący uważają, że po 2030 r. można byłoby mówić mo pozytywnych skutkach wprowadzenia pakietu energetyczno-klimatycznego, np. o:
• ograniczeniu ilości energii niezbędnej do wytworzenia każdej jednostki produktu krajowego brutto oraz
• zmniejszeniu zależności od importu paliw energetycznych.
Celem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej jest zawieszenie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2013 roku. Jak podkreślają twórcy Inicjatywy, pakiet uderza przede wszystkim w najbiedniejsze kraje wspólnoty. Najdotkliwiej zaś jego konsekwencje odczuje Polska, oraz inne kraje "nowej Unii". Według badań ekspertów Solidarności wprowadzenie zapisów pakietu w naszym kraju spowoduje likwidację od 250 do nawet 500 tys. miejsc pracy głównie w przemyśle oraz wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych o 30 proc. a ciepła o 22 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.