Dobiega końca budowa pompowni głębinowej zbiornika retencyjno-dozującego "Wola". To jeden z kluczowych elementów systemu hydrotechnicznej ochrony wód rzeki Wisły. Przypomnijmy, iż w I etapie tego przedsięwzięcia kopalnia Piast wybudowała przepompownię i zmodernizowała rurociąg przesyłający najbardziej zasolone wody do szybu wydobywczego nr 2 byłej kopalni Czeczot.
Projekt powstał na podstawie koncepcji hydrotechnicznego rozwiązania problemu słonych wód z kopalń Piast i Ziemowit opracowanej w 2002 r. przez GIG.
Budowany zbiornik jest jedynym rezerwuarem retencyjnym, o pojemności ok. 1,9 mln m3 , dla wód najbardziej zasolonych z tych kopalń.
Obecnie prace skupiają się na formowaniu i opuszczaniu czterech ciągów złożonych z agregatów pompowych oraz 9-metrowych odcinków rur. Formowanie rurociągu i opuszczanie pomp na głębokość 400 m odbywa się pod nadzorem producenta agregatów, z wykorzystaniem hydraulicznego podajnika rur.
Wzdłuż rurociągu mocowane są przewody zasilające i sterownicze. 25 września 2012 r. pierwszy z agregatów osiągnął poziom lustra wody. Gotowy jest również system przesyłowy wód przystosowany do pracy pompowni głębinowej oraz system monitoringu umożliwiający zdalne sterowanie i kontrolę pracy pomp i zasuw. Całkowity koszt budowy pompowni głębinowej wraz z całą infrastrukturą wyniesie ok. 15,5 mln złotych.
Wykorzystanie wyrobisk, zrobów i górotworu byłej kopalni do celów retencyjnych, pozwoliło w okresie od 2008 do 2012 roku ulokować 17 mln m3 wód zasolonych. Eksploatacja zbiornika retencyjno-dozującego, poprzez system przesyłowo-zrzutowy i pompownię głębinową, pozwoli zrealizować założenia koncepcyjne systemu, co korzystnie wpłynie na ekosystem rzeczny.
Proekologiczny charakter inwestycji kopalni Piast polega między innymi na znaczącej redukcji i utrzymania stałego, możliwie najniższego stężenia chlorków i siarczanów w wodach rzeki Gostyni i Wisły, szczególnie w okresach stanów niskich.
System sterowania i monitorowania zrzutem wód zasolonych, którego budowa zakończy się w tym roku, obejmuje zrzut wód z kopalń Piast, Ziemowit, Brzeszcze oraz Przedsiębiorstwa Górniczego SILESIA Sp. z o.o.
W galerii: Budowa pompowni głębinowej zbiornika retencyjno-dozującego "Wola" (zdjęcia Jan Czypionka)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
szkoda ze zamkneli kwk czeczott,a moze reaktywacja??