Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz i szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik protestują przeciwko próbom złamania porozumienia gwarantującego, że Skarb Państwa zachowa większość akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej - informuje portal górniczy nettg.pl rzecznik prasowy śląsko-dąbrowskiej "S" Grzegorz Podżorny.
Związek skierował list do ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, w którym liderzy związku ostrzegają przed skutkami złamania tego porozumienia.
- Przed debiutem giełdowym zawarte zostało porozumienie, które mówi, że zgodnie z postanowieniami Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015, upublicznienie zostanie przeprowadzone w sposób gwarantujący utrzymanie przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji spółki, czyli 50 proc.+1 akcja. Jednocześnie w porozumieniu znalazł się zapis mówiący o tym, że po upublicznieniu akcji spółki postanowienia strategii będą w pełni przestrzegane. Odpowiedni zapis w tej sprawie znalazł się też w statucie spółki - przypomina Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "S".
- Pierwszym krokiem do złamania tego porozumienia było umieszczenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA w "Planie Prywatyzacji na lata 2012-2013". Teraz pojawiają się kolejne informacje o tym, że rząd w ramach uzgodnień miedzyresortowych chce doprowadzić do stworzenia warunków, które umożliwią sprzedaż kolejnych akcji JSW i w konsekwencji pozbycie się większościowego pakietu akcji JSW, gwarantowanego w porozumieniu i zapisanego w strategii dla górnictwa - zaznacza Jarosław Grzesik, szef górniczej "S".
- Chcemy z całą stanowczością podkreślić, że wszelkie kroki zmierzające do złamania tej gwarancji spotkają się nie tylko ze zdecydowaną reakcją sygnatariuszy porozumienia z ramienia strony społecznej JSW, ale również przedstawicieli struktur związkowych NSZZ Solidarność, którzy wspierali stronę społeczną JSW SA podczas negocjacji przed debiutem giełdowym spółki - napisali w liście do ministra Dominik Kolorz i Jarosław Grzesik.
Zaznaczyli, że pracownicy Kompanii Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego uważnie obserwują sytuację w JSW.
- Złamanie umów i gwarancji danych stronie społecznej JSW doprowadzi do całkowitej utraty wiarygodności strony rządowej jako uczciwego partnera dialogu społecznego. W konsekwencji doprowadzi to do sytuacji, w której jakiekolwiek próby upublicznienia akcji bądź sprzedaży tych spółek spotkają się z czynnym sprzeciwem strony społecznej. Świadomość politycznych, ekonomicznych i społecznych skutków tego sprzeciwu powinna skłonić resort Skarbu Państwa do zrewidowania swojego postępowania i konsultacji planów wobec wszystkich spółek węglowych ze stroną społeczną - podkreślili przewodniczący w liście do ministra.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I co z tego, że Państwo zachowało pakiet większościowy jak zagórowski i tak robi na co ma ochotę i nikt nie umie na nim wymusic przestrzegania podpisanych porozumień !! Oni mają w d**** wszystkie porozumienia a jak sprzedają resztę akcji to wszyscy dostaniemy ,, nowe umowy '' i będziemy robic za miskę ryżu !
Dominik masz rację-warunkiem prywatyzacji JSW było zachowanie pakietu większościowego przez Skarb Państwa