- Uruchomienie w Polsce projektu jądrowego otwiera nowy rozdział w dziedzinie rozwoju ekonomicznego i społecznego Polski. Przygotowania do tego przedsięwzięcia prowadzimy zgodnie z wymogami prawa europejskiego i rekomendacjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska, która 18 września przewodniczyła delegacji polskiej na 56. sesję konferencji generalnej MAEA - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu gospodarki.
Trojanowska zaznaczyła, że Polska przygotowała już otoczenie legislacyjne i instytucjonalne, niezbędne do rozwoju energetyki jądrowej.
- Jesteśmy w finalnej fazie przygotowań do przyjęcia misji INIR (Integrated Nuclear Infrastructure Review), która odbędzie się w I kw. 2013 r. - powiedziała.
W przyszłym roku zostanie przeprowadzona w naszym kraju także misja Integrated Regulatory Review Service. Jest to usługa przeglądową oferowana przez MAEA państwom członkowskim w celu zapewnienia obiektywnej oceny ram regulacyjnych bezpieczeństwa jądrowego.
Wiceminister Trojanowska zapewniła, iż polscy eksperci, bazując na rekomendacjach MAEA i WENRA, opracowali szczegółowe wymogi bezpieczeństwa dla obiektów jądrowych, dotyczące zarówno ich lokalizacji, budowy, eksploatacji, jak również likwidacji i składowania odpadów promieniotwórczych. Do pełnienia obowiązków instytucji dozoru jądrowego przygotowuje się Państwowa Agencja Atomistyki, która przechodzi głębokie zmiany organizacyjne.
Eksperci MAEA w kwietniu 2010 r. wstępnie ocenili zrealizowane dotychczas działania, z zadowoleniem przyjęli informacje o postępie prac nad Programem polskiej energetyki jądrowej oraz zmianami prawnymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.