W poniedziałek 24 września, w samo południe, rusza II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Katowice będą centrum small biznesu do 27 września. W inauguracji, w katowickiej Akademii Muzycznej, uczestniczyć będą - m.in. - wicepremier Waldemar Pawlak minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i b. prezydent RP Lech Wałęsa...
II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, to miejsce spotkań i problemowej debaty przedstawicieli świata biznesu, nauki oraz administracji rządowej i samorządowej. Tegoroczna edycja, to ponad 60 sesji (w tym - po raz pierwszy - o firmach działających w otoczeniu górnictwa):
• na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego,
• w budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Akademii Muzycznej
• oraz w Gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Sektor MŚP jako najbardziej liczny i mający największy wpływ na gospodarkę znajduje się w centrum naszego zainteresowania. Mała i średnia przedsiębiorczość jest podstawą polskiej gospodarki już od przełomu lat 90. To z niej wyrosły największe fortuny, to ludzie tworzący tę strefę nauczyli Polaków funkcjonowania zasad wolnego rynku. Dzisiaj MŚP przechodzi
proces internacjonalizacji - lokalni przedsiębiorcy coraz częściej współpracują już nie tylko z krajowymi, ale i zagranicznymi inwestorami. Coraz większą rolę odgrywają innowacje. Przedsiębiorcy z sektora MŚP są coraz bardziej świadomi roli jaką w mikro i małych firmach odgrywa nowoczesne zarządzanie - podkreśla Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej.
250 ekspertów z Polski i zagranicy odpowie na wszystkie pytania dotyczące innowacji, nowoczesnego zarządzania w mikro, małej i średniej firmie oraz perspektyw rozwoju na zagranicznych rynkach. W pierwszym dniu obrad uczestniczyć będą delegacje z Kancelarii Prezydenta, rządu, Parlamentu Europejskiego i przedstawiciele 21 państw. Organizatorzy liczą, że w Kongresie będzie uczestniczyć ponad 2 tys. osób.
II Kongres, to nie tylko panele tematyczne będą miejscem dla debaty. To także wiele imprez towarzyszących. Ciekawie zapowiada się wystawa archiwalnych fotografii "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości".
Sektor MSP odpowiada za 48,4 proc. polskiego PKB i ma również niebagatelne znaczenie dla polskiego rynku pracy, będąc miejscem pracy dla 70 proc. pracujących i 61 proc. zatrudnionych.
Więcej informacji na stronie kongresowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.