Odmetanowanie i podziemne zgazowanie węgla kamiennego, traktowane jako jedna z dróg poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, będzie głównym tematem rozpoczętej dziś (20 września) w Krakowie konferencji naukowej. Spotkanie naukowców i praktyków, zajmujących się innowacyjnymi technologiami w tych dziedzinach, zorganizowały Instytut Studiów Strategicznych i Katowicki Holding Węglowy.
Pierwszy z bloków tematycznych jest poświęcony zgazowaniu węgla, widzianego w dwojakim sensie, czyli jako metoda podniesienia sprawności wytwarzania energii elektrycznej, a zarazem ograniczania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Takie spojrzenie na zgazowanie zaprezentują naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla: Tomasz Chmielniak i Aleksander Sobolewski. Perspektywy podziemnego zgazowania węgla kamiennego omówią główny inżynier i główny energetyk Katowickiego Holdingu Węglowego - Stanisław Lasek i Daniel Borsucki. Ich wystąpienia są oczekiwane z tym większym zainteresowaniem, że spółka jest zaangażowana w przemysłowy projekt zgazowania węgla w jej kopalni Wieczorek. Ale jednym z wątków pierwszego bloku będzie również kwestia finansowania projektów czystych technologii węglowych przez Unię Europejską.
Program dalszej części konferencji zapowiada przegląd najnowszych technologii w pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla oraz ocenę zasobów tego gazu w krajowych zagłębiach. Tej ostatniej dokona Jan Kwarciński z górnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Janusz Jureczka z tegoż Instytutu zarysuje w swoim wystąpieniu założenia projektu przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla otworami z powierzchni. Na australijskie i amerykańskie doświadczenia w tej dziedzinie wskażą Andrzej Sikora i Paweł Poprawa z warszawskiego Instytutu Studiów Energetycznych.
Referaty i wystąpienia przedstawicieli przedsiębiorstw górniczych będą się na ogół ogniskowały na praktycznych już doświadczeniach w tym obszarze. W tym nurcie konferencji o odmetanowaniu wyprzedzającym w kontekście poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia intensywności eksploatacji będzie mówił Grzegorz Płonka z KHW. Przegląd działań Kompanii Węglowej, podporządkowanych większemu zagospodarowaniu metanu uwalnianego w procesie eksploatacji węgla, ma przedstawić wiceprezes tej spółki Marek Uszko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.