Zakończyło się XVIII Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich. Gospodarzem tegorocznych obrad była Austria. Debatowano na temat zagospodarowania przestrzennego oraz zasad ochrony złóż kopalin - poinformowała portal górinczy nettg.pl rzecznik WUG Jolanta Talarczyk.
W obradach, które skończyły się we wtorek 18 września, brali udział przedstawiciele urzędów górniczych z 13 państw, po raz pierwszy z Portugalii. WUG reprezentował wiceprezes Mirosław Koziura.
- Różne są uregulowania własnościowe, geologiczne, hydrologiczne w poszczególnych państwach europejskich. Mają one konsekwencje praktyczne w rozstrzygnięciach prawnych i zasadach ochrony zasobów kopalin. W Polsce wykorzystanie złóż determinuje polityka koncesyjna rządu i plany zagospodarowania przestrzennego danej gminy . Nadzór górniczy nie opiniuje decyzji koncesyjnych, ani planów przestrzennego zagospodarowania. My jesteśmy od nadzorowania przestrzegania postanowień koncesyjnych. Nasz referat i wnioski, dotyczące planowania przestrzennego na szczeblu krajowym oraz współpracy transgranicznej i przygranicznej w zakresie zagospodarowania przestrzennego, wzbudziły duże zainteresowanie uczestników wiedeńskich obrad. Zadawano nam wiele szczegółowych pytań - wyjaśnia Mirosław Koziura, wiceprezes WUG.
Zgodnie z tradycją Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich zakończyło się przyjęciem memorandum.
- Stwierdzono w nim m.in., że sektor górniczy przyczynia się do rozwoju gospodarczego Europy. Bezpośrednio i pośrednio wpływa na wzrost zatrudnienia. Dostęp do złóż jest istotnym czynnikiem funkcjonowania europejskiej gospodarki i jej konkurencyjności. Uczestnicy wiedeńskiego spotkania zachęcają rządy do tworzenia krajowej polityki gospodarowania złożami, co zapewni dostępność i racjonalne wykorzystanie surowców. W podpisanym memorandum podkreślono konieczność godzenia konkurujących ze sobą potrzeb przemysłu wydobywczego oraz infrastruktury - informuje rzecznik WUG.
- Polskie uregulowania prawne i procedury są cenione między innymi z tego powodu, że mamy najbardziej różnorodne górnictwo w Europie. Znamy problemy górnictwa odkrywkowego, otworowego i podziemnego we wszystkich możliwych aspektach. Stąd polskie doświadczenia i rozwiązania są dla innych państw nie tylko interesujące, ale wręcz inspirujące do wprowadzania podobnych zasad - podkreśla wiceprezes Koziura.
Uczestnicy wiedeńskich obrad postanowili, że IX Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich odbędzie się w Serbii i będzie poświęcone doświadczeniom w przekształceniach własnościowych kopalń. Za dwa lata gospodarzem spotkania będzie Irlandia. W 2014 r. tematem obrad będą wnioski z największych katastrof.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.