W poniedziałek 17 września w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności spotkają się przedstawiciele pracodawców hutnictwa, związków zawodowych i grupa posłów z województwa śląskiego.
Solidarność zaprosiła na spotkanie wszystkich posłów z województwa śląskiego, zarówno z koalicji rządzącej, jak i z opozycji. Ma to być dwupanelowe spotkanie dyskusyjne o tym, jak chronić przemysł branż energochłonnych przed skutkami pakietu energetyczno-klimatycznego.
Przypomnijmy, że postanowienia tych dyrektyw unijnych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Do 2020 r. W UE ma dojść do redukcji:
• zużycia energii elektrycznej o 20 proc.,
• emisji CO2 o 20 proc.,
• oraz uzyskania 20 proc. energii z odnawialnych źródeł energii.
- W tak kluczowej kwestii gospodarczej i społecznej wszystkie te środowiska mogą i powinny współpracować ponad politycznymi podziałami. Wierzę, że jest to możliwe - uważa szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, inicjator spotkania.
Solidarność chce, by poniedziałkowa debata zakończyła się przesłaniem wspólnego apelu do rządu, by ten podjął działania zmierzające do ochrony przemysłu energochłonnego.
- Mam nadzieję, że uda się wypracować strategię działania i zwrócić uwagę, zarówno w kraju, jak i na forum Unii Europejskiej, że unijne regulacje, które w założeniu są słuszne od strony ekologicznej, godzą w pewne istotne gałęzi gospodarki - podkreśla Borys Budka, poseł PO.
Jego zdaniem w dyskusji o konkurencyjności Polska powinna powoływać się na precedensowe przykłady pomocy udzielonej przez rządy Niemiec i Francji własnym zakładom w okresie kryzysu, m.in. bankom i firmom motoryzacyjnym.
Według wyliczeń ekspertów, tylko hutnictwie - zarówno w dużych zakładach i firmach około hutniczych - możemy stracić nawet 200 tys. miejsc pracy i to głównie w województwie śląskim.
W opinii przedstawicieli pracodawców, związkowców i posłów, aby ratować konkurencyjność polskiego sektora przedsiębiorstw energochłonnych potrzebne są systemowe rozwiązania. Jedną z najważniejszych kwestie, których powinny one dotyczyć jest dostosowanie obciążeń fiskalnych i parafiskalnych do warunków panujących w innych krajach UE, czyli w szczególności:
• zmniejszenie opłat za tzw. certyfikaty kolorowej energii,
• wprowadzenie zmian parametrów w zakresie przesyłu i dystrybucji, uprawniających do stosowania obniżonych stawek opłaty jakościowej,
• zmniejszenie podatku akcyzowego za energię elektryczną dla zakładów energochłonnych w ramach możliwych regulacji prawnych,
• utrzymanie zwolnienia z opłat akcyzy za gaz...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.