W jaki sposób górnictwo wpływa na rozwój województwa śląskiego? Jak uporządkować współpracę między górnictwem a samorządami? - to tylko niektóre z tematów, które omawiane będą 21 bm., w trakcie konferencji "Śląskie górnictwo". Jej organizatorami są Wydawnictwo Górnicze oraz Polskie Radio Katowice.
Więcej informacji na temat konferencji.
Co do tego, że debata będzie burzliwa, nie można mieć wątpliwości. Swoją obecność zapowiedziały bowiem czołowe osobistości z górniczej branży, politycy, a także przedstawiciele samorządów województwa śląskiego. Są wśród nich: Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki, Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Aleksandra Banasiak, wicemarszałek województwa śląskiego, Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Artur Trzeciakowski, wiceprezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, Kazimierz Grzechnik, prezes zarządu Południowego Koncernu Węglowego, Tadeusz Chrószcz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, oraz Dawid Kostepmski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
Ich głos w sprawach związanych z górniczą branżą, największym pracodawcą w województwie śląskim, branżą coraz bardziej zaangażowaną społecznie, ma istotne znaczenie, podnosi też zdecydowanie rangę debaty. Z kolei przedstawiciele czołowych firm produkujących maszyny i urządzenia dla przemysłu wydobywczego, a także naukowcy pokażą, w jaki sposób można rozwijać nowoczesne technologie, którymi zainteresowany jest cały górniczy świat.
- Chcemy zorganizować konferencję inną niż wszystkie dotychczasowe, których tematyka obracała się głównie wokół przyszłości węgla i potrzeb górnictwa. Celem naszej debaty będzie udowodnienie, że bez górnictwa województwo śląskie radziłoby sobie znacznie gorzej. Wokół górnictwa koncentruje się śląska nauka i rozwijają nowoczesne technologie. Pokażemy zatem górnictwo jako kreatora, a nie destruktora województwa śląskiego - wyjaśnia Witold Pustułka, prezes zarządu Wydawnictwa Górniczego.
Cenionym publikatorem informacji o górnictwie jest od dawna Polskie Radio Katowice. Tuż po wojnie na antenie śląskiej rozgłośni popularna była audycja Stanisława Ligonia zatytułowana "Na filarze 407". poruszała ona problem tradycji kulturowych regionu. Występował w niej sam autor. Dziś tematyka górnicza pojawia się w wielu audycjach, które realizowane są przy wsparciu Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Jedną z nich jest "Górnicze pięć minut" Moniki Krasińskiej.
- Wiele razy słyszałam o tym, jak to niektóre miasta chcą zrobić wszystko, by nie kojarzyć się z górnictwem i węglem. Tak, jakby kopalnie były największym złem, jakie spadło na nasz region, i przynosiły nam wstyd. Nie jestem w stanie tego zrozumieć i chyba stąd właśnie wziął się pomysł konferencji "Śląskie górnictwo". Przecież właśnie ta branża daje pracę wielu ludziom, nie tylko tym pracującym w spółkach węglowych - przyznaje autorka audycji.
Niewykluczone, że te i inne wątpliwości rozwieje właśnie nasza debata.
- Uważam, że radio jest doskonałym miejscem, aby takie konferencje organizować. Rozgłośnia ma 85 lat i została uruchomiona w dniu górniczego święta. To nie był przypadek! Będziemy rejestrować przebieg konferencji, a najciekawsze jej fragmenty wykorzystamy z pewnością w naszych audycjach - zapewnia Henryk Grzonka, prezes zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ładna fotka naszej kopalni:)a na widoku szyby AI AII AV i w tyle AVIII:)
KWK Brzeszcze na zdjęciu:)